AKTUALNOŚCI

Ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim przyjęta

Sejm przyjął przygotowany przez MSWiA projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.

Muzeum Śląskie w Katowicach | fot. Kris Duda | źródło: flickr.com | lic. CC BY 2.0

Projekt dotyczy utworzenia związku metropolitalnego na obszarze Górnego Śląska na obszarze zamieszkałym przez około 2 miliony osób. Ustawa skierowana ma być wyłącznie dla tej aglomeracji, co jest założeniem przeciwnym od ustawy o związkach metropolitalnych z dnia 9 października 2015 r. przewidującej możliwość stworzenia związku metropolitalnego przez grupy samorządów z łączną minimalną liczbą pół miliona mieszkańców. Zdaniem rządu obecny projekt eliminuje wady poprzedniej ustawy. takie jak: sposób delimitacji obszarów metropolitalnych, funkcjonowanie zarządu związku i jego trybu wyboru.

Zapowiedź stworzenia ustawy wyłącznie dla śląska pojawiła się wiosną ubiegłego roku. We wrześniu projekt został przyjęty przez Radę Ministrów, a w lutym trafił do prac sejmowych. W czwartkowym głosowaniu za przyjęciem projektu ustawy głosowało 432 posłów, tylko jeden poseł przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu. Poprawki posłów opozycji, między innymi dotyczące powrotu do tworzenia jednej ustawy dla wszystkich związków metropolitalnych w Polsce, nie zostały przyjęte.

Ustawa ma obowiązywać już dzień po dacie ogłoszenia – czyli według planów jeszcze tej wiosny. Wniosek o utworzenie metropolii śląskiej przygotować mają katowiccy radni. Rady zainteresowanych miast i gmin oraz Sejmik Województwa Śląskiego będą miały dwa miesiące na zajęcie stanowiska. Przedstawiciele rządu chcą, aby metropolia w województwie śląskim powstała 1 lipca, dlatego Rada Ministrów ma zamiar wydać rozporządzenie w sprawie utworzenia związku na koniec czerwca tego roku. Metropolia rozpocząć ma działanie wraz z początkiem przyszłego roku.

Zgodnie z zapisami ustawy, a obszarze metropolitalnym musi mieszkać 2 mln osób. Już dziś wiadomo, że na zapisy dotyczące transportu i planowania przestrzennego nie chcą zgodzić się władze Jaworzna. O wątpliwościach miasta pisaliśmy w ubiegłym roku.

Sejm | fot. Krzysztof Białoskórski | sejm.gov.pl

Posłowie PiS: Poznań bez metropolii

Podczas zakończonego posiedzenia sejmu odbyło się także pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o Poznańskim Związku Metropolitalnym, który miałby obejmować teren o około 0,6 mln ludności. Projekt ustawy autorstwa Nowoczesnej przewidywał możliwość powołania powołania podobnego związku metropolitalnego w województwie wielkopolskim. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożył poseł PiS Edward Siarka. Pomimo wcześniejszej krytyki za powielanie istniejących już projektów, “za” głosowali również posłowie Platformy Obywatelskiej. Projekt odrzucono jednak głosami 228 posłów, z czego 224 z partii rządzącej.

Trójmiasto musi poczekać

Plany utworzenia związku metropolitalnego pojawiły się wcześniej też w ponad 50 samorządach zrzeszonych w stowarzyszeniu OMG-G-S. Na związek metropolitalny w województwie pomorskim nie zgodziło się  jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W marcu samorządy zrzeszone w stowarzyszeniu ponownie zwróciły się do rządu, w tym ministra Mariusza Błaszczaka z listem intencyjnym ws. utworzenia związku metropolitalnego. Pomorscy samorządowcy również liczą, że wkrótce wspólnie z przedstawicielami Rządu rozpoczniemy prace nad ustawą metropolitalną, dedykowaną naszemu obszarowi.