Ustawa krajobrazowa podpisana

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu.

fot. Wojciech Olkusnik / prezydent.pl

fot. Wojciech Olkusnik / prezydent.pl

– Od nas zależy czy zostawimy naszym dzieciom ładniejszą Polskę, ładniejsze gminy i miasta, czy uporządkujemy trudną, żywiołowo rozwijające się zjawisko powstających wszędzie reklam – zaznaczył.

Ustawa krajobrazowa była prezydencką inicjatywą. Proces legislacyjny został zainicjowany w lipcu 2013 roku. Okrojona wersja ustawy została przyjęta przez sejm w marcu. Po wielu krytycznych głosach senat wprowadził poprawki, które zostały zaakceptowane przez Sejm w kwietniu. Ta wersja ustawy trafiła do podpisu prezydenta.

Uroczystość podpisania odbyła się w piątek przed południem na terenie Warszawskiej Stacji Filtrów. Prezydent powiedział, że ustawa ma na celu pomóc samorządom w uporządkowaniu wielu kwestii trudnych, także w zakresie reklam. Zwrócił uwagę, że Warszawa ma dużo więcej reklam niż np. Paryż. – To samo w sobie powinno stanowić ostrzeżenie i zachętę, aby to zjawisko nie tyle likwidować, ale uporządkować – podkreślił.

W uroczystości wzięli udział Zastępca Szefa KPRP Sławomir Rybicki, ministrowie, a także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

źródło: prezydent.pl