Układ urbanistyczny Nowego Targu wpisany do rejestru zabytków
Małopolski wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych średniowieczny układ urbanistyczny Nowego Targu.
W uzasadnieniu konserwator wskazuje na średniowieczny dowodów miasta. Czytamy, że miasto otrzymało zdefiniowany, ortogonalny układ urbanistyczny oparty o model 9-polowy. Charakterystyka lokacyjna miasta wskazuje na rozmierzenie w oparciu o miarę dużego sznura krakowskiego (45 m). Cały układ urbanistyczny miasta zamyka się w prostokącie o wymiarach 6 x 5,5 sznura dużego, czyli około 270 na 247,5 m. Miasto ograniczone jest w granicach dziewięciu pól, z których środkowe jest przeznaczone na rynek, a pozostałe na bloki zabudowy wokół niego. Blok środkowy, rynek, otrzymał wymiary 3 x 2,5 sznura, a więc około 135 na 112,5 metra. Bloki zabudowy wokół rynku mają głębokość 1,5 sznura, czyli około 67,5 m. Powierzchnia rynku wraz z powierzchnią przeznaczoną na komunikację stanowi 1/4 powierzchni całego miasta. W siatkę wpisano wszystkie elementy układu urbanistycznego miasta.
Ochronie podlegać ma rozplanowanie zabudowy, stosunek zabudowy do zieleni, budyni, ich bryły oraz gabaryty. Ograniczeniu podlegało będzie również umieszczanie reklam (tu zapisy są wsparte przyjętą w mieście uchwałą krajobrazową).
Zakopiańskie Krupówki w ewidencji
W kwietniu do wojewódzkiej ewidencji zabytków trafił również rejon Krupówek w Zakopanem. Ochronie podlegać ma układ wnętrz krajobrazowych, w tym budynki. Ich style reprezentują różne epoki: od tradycyjnego budownictwa, przez secesję, styl zakopiański, modernizm po realizacje powojenne.
Niniejsze postępowanie ma na celu ochronę historycznej zabudowy tej części Zakopanego włącznie z ochroną osi widokowych – okna widokowe – klasyczne widoki na Tatry.
– czytamy w uzasadnieniu.