Turcja: Polityczny projekt megamiasta „Hub Turkey”

Lider głównej opozycyjnej partii w Turcji (CHP) ogłosił w czwartek projekt budowy megamiasta w centralnej części kraju. To kolejny element kampanii wyborczej w tym państwie przed niedzielnymi wyborami.

„Hub Turkey”, bo tak wstępnie określany jest projekt miasta, zlokalizowany miałby być w Anatolii, na południowy-wschód od Ankary. Dokładna lokalizacja miasta nie została jeszcze przez partię opozycyjną przedstawiona. „Hub Turkey” stać miałby się światowym centrum handlu na styku Europy i Azji. Miałoby zostać miejscem zamieszkania ponad 3 milionów osób. Według zapewnień polityków nowe miasto zapewniłoby ponad 2 miliony nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych dwóch dekad do roku 2035. Miasto zrealizowane miałoby być w idei „smart city”, zasilane w pełni przez energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Ankara

Stolica Turcji – Ankara; autor: LoudHmen/Wikimedia Commonsl lic. CC-BY-3.0

Wielu ekspertów i komentatorów określa plan ten jako nic innego niż rozwinięcie planów obecnych władz kraju. Od 2002 roku partia rządząca słynie z wprowadzania zmian w krajobrazie poprzez wielkie inwestycje infrastrukturalne. Plany ogłoszone przez turecką opozycję pojawiły się krótko po ogłoszeniu podobnych planów przez prezydenta Egiptu Abdel Fatah al-Sisi.