Trwają konsultacje nowego Studium w Gdyni

Władze Gdyni zaprezentowały projekt nowego Studium. Wśród planów: rozwój transportu szynowego i rezygnacja z planów rozwoju przestrzennego w kierunku portu.

Poprzednie Studium w Gdyni pochodzi sprzed ponad dekady. Zostało uchwalone w 2008 roku. Ostatnia zmiana nastąpiła w 2015 roku. Władze miasta tłumaczyły konieczność przygotowania nowego Studium zmianami w ustawie o planowaniu przestrzennym, w tym w szczególności konieczności sporządzania bilansu terenów, prognoz demograficznych i innych dodatkowych analiz. Studium zawiera m.in. nowy przebieg tzw. Trasy Kaszubskiej czy Obwodnicy Północnej Trójmiasta wraz z łącznikiem w kierunku centrum miasta.

Projekt zakłada wciąż rozwój zabudowy Śródmieścia w kierunku północnym – na tereny tzw. Międzytorza. W przeciwieństwie do poprzedniego projektu granica Śródmieścia i portu przebiegać ma w śladzie tzw. Nowej Węglowej i nie jest planowany rozwój funkcji śródmiejskich w kierunku Dworca Morskiego.

Według projektu możliwy jest rozwój transportu szynowego: kolei do dzielnic północnych oraz aż dwóch linii lekkiego transportu w kierunku rozwojowych dzielnic: Chwarzna oraz Wiczlina.

Gdynia Studium 2019

Wycinek z nowego gdyńskiego Studium

Prezentowane nowe Studium w Gdyni sporządzane było od 2017 roku. Wyłożenie publiczne trwa jeszcze do 9 czerwca 2019. Zapoznać można się z nim codziennie w centrum w gdyńskim Infoboxie, a także w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni przy ul. Wendy. Uwagi składać można do 1 lipca.

Szczegóły na stronie Biuletynu Informacji Publicznej gdyńskiego magistratu.