Targ Węglowy w Gdańsku – jak widzą go studenci?

W konkursie zorganizowanym przez Miasto Gdańsk, zadaniem studentów Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych było uzupełnienie lub zaprojektowanie nowej zabudowy w pierzei Targu Węglowego oraz zawarcie w projektach parkingów podziemnych.

 Konkurs przeznaczony był dla studentów studiów magisterskich Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wpłynęło 36 prac. W piątek 27 czerwca konkurs został rozstrzygnięty. Komisja postanowiła nie przyznawać I miejsca, natomiast przyznano trzy równorzędne nagrody drugie miejsca, osiem wyróżnień i jedno wyróżnienie specjalne.

Prace nagrodzone drugim miejscem:

1. Paweł Malinowski i Wioletta Krzemińska

II miejsce (nagroda w wysokości 4000 zł) : Paweł Malinowski i Wioletta Krzemińska

2. Marta Golińska, Katarzyna Huszcza, Elżbieta Kowalik

II miejsce (nagroda w wysokości 4000 zł): Marta Golińska, Katarzyna Huszcza, Ewelina Kowalik

3. Katarzyna Buczak, Barbara Storczyk, Sandra Worek i Michał Morzy

II miejsce (nagroda w wysokości 4000 zł): Katarzyna Buczak, Barbara Storczyk, Sandra Worek i Michał Morzy

Targ Węglowy przed wojną funkcjonował pod niemiecką nazwą Kohlenmarkt. W skutek działań wojennych zniszczona została w dużym stopniu jego zabudowa. Do roku 2013 użytkowany był głównie przez kierowców, zostawiających tam swoje pojazdy. Rok temu decyzją władz Gdańska został zamknięty dla ruchu samochodowego. W tym roku w okresie letnim Targ Węglowy będzie miejscem otwartym na mieszkańców – zostały ustawione elementy malej architektury, siedziska i leżaki, powstało boisko do gier i zabaw, funkcjonuje wypozyczalnia sprzętu sportowego czy książek oraz kulturalny punkt informacyjny. Akcja potrwa do 30 września (z przerwą m.in. na okres Jarmarku Dominikańskiego).

 Informacja i wizualizacje pochodzą ze strony Urzędu Miasta Gdańska: gdańsk.pl