Sztuczne jezioro w Nashville, które nie miało powstać

Niniejszy artykuł poświęcony będzie historii o tym, jak wskutek braku działań, Nashville otrzymało nowy zbiornik wodny w centrum miasta.

3-hektarowa działka budowlana w centrum miasta miała zostać przeznaczona pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Projekt o nazwie West End Summit planowano ukończyć w 2007 roku. Koncepcja zakładała realizację dwóch wież z przeważającą częścią komercyjną. Oprócz biur, część tej inwestycji stanowił hotel InterContinental. Władze miasta założyły specjalną spółkę, a po pewnym czasie rozpoczęto prace budowlane (w tym utworzenie ogromnego wykopu). Pomysł ten nie został jednak zrealizowany ze względu na brak pozyskania środków finansowania. Następnie planowano usytuować tam siedzibę dla firmy opieki zdrowotnej. Projekt ponownie okazał się niewypałem. I tak przez ostatnie 10 lat było mnóstwo planów, ale brak konkretnych działań.

W międzyczasie olbrzymi otwór stopniowo wypełniał się wodą deszczową. W konsekwencji Nashville otrzymało nowy zbiornik wodny o głębokości dochodzącej do 24 m. Poniżej przedstawiona została docelowa koncepcja zabudowy oraz stan istniejący.

Jako ciekawostkę warto nadmienić, że w Nashville większość jezior to sztuczne zbiorniki, utworzone przy okazji budowy zapór. A jeżeli jesteście zainteresowani podobnym zjawiskiem, o większej skali zachęcam do przeczytania artykułu o jeziorze Vacaresti w Bukareszcie.