Światowe Forum Miejskie w Katowicach promowane na Bliskim Wschodzie

W Abu Dhabi trwa X edycja Światowego Forum Miejskiego. Podczas wydarzenia promowana jest kolejna edycja, która odbędzie się w Katowicach.

World Urban Forum to organizowana co dwa lata jedna z największych konferencji pod egidą ONZ. Podczas obecnej edycji wydarzenia uczestniczy ponad 12 tysięcy uczestników i blisko 500 prelegentów z ponad 160 krajów. Wśród tematów znajdują się między innymi zrównoważona urbanizacja, inicjatywy wspierające kulturę i innowacje w miastach, łączenie tradycji i nowoczesności w rozwoju miast czy planowanie przestrzenne w aglomeracjach.

Katowice będą gospodarzem nadchodzącego Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku. Pierwszy raz wydarzenie będzie organizować miasto Europy Środkowej. Wydarzenie jest promowane podczas trwającej edycji w Abu Dhabi. Polską reprezentuje m.in. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Grzegorz Puda, pełnomocnik rządu ds. katowickiego wydarzenia.

W poniedziałek odbyło się wydarzenie “The heritage of material culture and traditions as an impetus to social, economic and spatial transformations in the deprived areas of polish cities”. W polskim pawilonie zaprezentowano proces zmian gospodarczych, strukturalnych i społecznych w miastach na przestrzeni ostatnich trzech dekad.

https://twitter.com/MFIPR_GOV_PL/status/1227493779650666497?s=20

Tematem wiodącym ma być kwestia zrównoważonej i sprawiedliwej transformacji obszarów miejskich. XI edycja Forum odbędzie się pod hasłem „Katowice in the heart of change”-„Katowice w sercu przemian“. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów i Przedsiębiorczości, trwają prace nad programem oraz powołano grupę ekspercką – odbyło się też pierwsze jej spotkanie.

Światowe Forum Miejskie organizowane jest od 2002 roku.  Celem jest doskonalenie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich, wymiana dobrych praktyk oraz dzielenie się zdobytymi doświadczeniami. Efektem spotkania są rekomendacje dla polityki miejskiej i rozwoju regionalnego dla rządów, regionów i miast. Wcześniej kongresy organizowane były m.in. w Nairobi, Barcelonie, Rio de Janeiro, Kuala Lumpur czy Neapolu. W rywalizacji na zorganizowanie kongresu w 2022 roku Katowice pokonały m.in. Dortmund i stolicę Meksyku.