AKTUALNOŚCI

Status UNESCO City of Design przyznany pięciu miastom

Dundee, Bilbao, Kurytyba, Helsinki i Turyn to pięć miast nagrodzonych UNESCO City of Design za ich wkład w światowy przemysł designu.

Wyróżnienie przyznane zostało przez organ światowego dziedzictwa UNESCO, który uznał wkład pięciu miast w światową branżę designu. Idea projektu polega na promowaniu i wspieraniu lokalnych przemysłów kreatywnych, a także budowanie więzi i udostępnianie zasobów pomiędzy poszczególnymi miastami oznaczonych statusem City of Design.

Status City of Design jest nagrodą przyznawaną w ramach Creative Cities Network ustanowionego przez UNESCO w 2004 roku, który uznaje również wkład w literaturę, sztukę, muzykę, film, a także gastronomię. Aby zdobyć nagrodę, miasto musi sprostać kryteriom określonym przez UNESCO. Wśród wymagań znaleźć możemy warunek posiadania silnego przemysłu designu zasilanego przez szkoły, centra badań czy działające grupy twórców i projektantów.

Każde z nagrodzonych miast posiada własną szkołę i różnego rodzaju instytucje designu. Dla przykładu Bilbao jest domem dla Franka Gehry’ego, który zaprojektował Muzeum Guggenheima, a Kurytyba została doceniona przez UNESCO ze względu na jej wyjątkową infrastrukturę.

 Warto wspomnieć, iż status City of Design posiada zaledwie 12 miast, w tym Pekin, Berlin i Montréal.