AKTUALNOŚCI

Spacery architektoniczne po gdyńskim porcie – Gdynia, 09.07.2016 & 16.07.2016

Jedyna taka okazja do poznania portowej architektury Gdyni! Podczas „Migracji | Kreacji 2”, 9 i 16 lipca Muzeum Emigracji zaprasza na spacery tematyczne z przewodniczką, które przybliżają aktualną zabudowę portu, jak i to, co z niej bezpowrotnie zniknęło. Na szlak można wyruszyć także samodzielnie – przy każdym obiekcie znajdują się specjalnie zaprojektowane stanowiska informacyjne. 

Druga edycja „Migracji | Kreacji” prezentująca sztukę współczesną w portowej przestrzeni – oprócz prac czołowych artystów wizualnych – takich jak Wilhelm Sasnal, Paweł Althamer i Krzysztof Wodiczko – ma bogaty program wydarzeń towarzyszących. Skupiają się one na tematyce związków między migracjami a przestrzenią, w której się one materializują – europejskimi miastami. Przede wszystkim poznać można zagadki miejsca akcji „Migracji | Kreacji”, czyli portowej przestrzeni w Gdyni.

Gdyński port – od samego początku związany z emigracjami Polaków – jest równoprawnym z pracami artystów bohaterem projektu. Aby go lepiej poznać, Muzeum zaprasza na spacer architektoniczny z przewodniczką – architektką Anną Orchowską-Smolińską. To wyjątkowa okazja do zwiedzania czynnego portu, dotąd nieeksplorowanego przez szerszą publiczność. Na trasie pereł industrialnej architektury, zobaczymy najciekawsze gmachy, ale i poznamy ich dawne funkcje, przeznaczenia, tajemnice. Miłośnicy historii architektury ruszą śladami miejsc już nieistniejących, jak portowa wieża ciśnień czy Magazyn Aukcji Owocowych.

Na spacer można się wybrać również samodzielnie. Przy każdym obiekcie lub w miejscu nieistniejącego  już budynku, zostały zainstalowane specjalne stanowiska informacyjne. Obracając rolką, można zapoznać się z historią obiektu w języku polskim i angielskim oraz przyjrzeć się zdjęciom archiwalnym. Poruszanie po porcie ułatwi mapa, którą można wydrukować na domowej drukarce: link 

Spacery z przewodniczką odbędą się 9 i 16 lipca o godz. 16.00.

Start: Urząd Morski w Gdyni, ul. B. Chrzanowskiego 10

Czas spaceru: 2,5 – 3 h

Długość trasy: 4 km

Na spacery nie obowiązują zapisy.

Polecamy założyć wygodne obuwie. W upalny dzień warto zabrać wodę do picia i nakrycie głowy.

 

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.