AKTUALNOŚCI

Sosnowiec: galeria handlowa do wyburzenia

Warszawska spółka HE Katowice złożyła w sosnowieckim magistracie wniosek o wydanie pozwolenia na rozbiórkę zamkniętego w zeszłym roku Centrum Handlowego Sosnowiec.

Obiekt przy ulicy Baczyńskiego został zamknięty z powodu nieznalezienia następcy dla zamkniętego hipermarketu jednej z niemieckich sieci. Używając popularnego w branży określenia, CH Sosnowiec było centrum handlowym pierwszej generacji, w którym hipermarket pełnił dominującą rolę. Po kilku miesiącach zdecydowano się na rozbiórkę pustego obiektu. Wniosek o takie działanie trafił do sosnowieckiego magistratu. Jeśli pozwolenie zostanie wydane, inwestor będzie miał 3 lata na wykonanie prac.

fot. CH Sosnowiec


Wyburzenia centrów handlowych są powszechne w Stanach Zjednoczonych. W 2015 Green Street Advisors prognozowali, że w ciągu najbliższej dekady w USA zamkniętych zostanie więcej centrów handlowych od liczby nowych otwarć. Dlatego też coraz częściej realizowane są zmiany funkcji obiektów handlowych. Przykładem takim jest zabytkowy Arcade Providence, pierwsze centrum handlowe w Stanach Zjednoczonych, które od 50 lat znajduje się na liście zabytków. Po ostatnim jego zamknięciu, spowodowanym małym zainteresowaniem najemców i klientów, inwestor zdecydował się na zmianę przeznaczenia budynku. Architekci z pracowni Northeast Collaborative Architects zaproponowali umieszczenie w budynku apartamentów.

Problem pustoszejących, zarówno z powodu braku klientów jak i braku najemców, centrów handlowych widać również na rynkach europejskich. Wyburzenia centrów handlowych dotyczą miast o różnej wielkości. W Wielkiej Brytanii dotyczy to zarówno Londynu, jak i mniejszych Liverpoolu, Newcastle czy Portsmouth. Z innej perspektywy należy spojrzeć na chińskie centra handlowe, które często pozostają opustoszałe w związku z bańką inwestycyjną, tak jak obiekt w Dongguan, który notował negatywny wynik aż 99% wolnych lokali. Warto wspomnieć tu jednak, że puste obiekty handlowe często są jedynie częścią większych „pustych” inwestycji, jak Yuijapu.