Solpol nie będzie zabytkiem, idzie do rozbiórki

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych budynków, ikona polskiego postmodernizmu – Solpol, zniknie z krajobrazu Wrocławia.

Dolnośląska Wojewódzka Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda nie wpisała budynku powstałego w 1993 roku do rejestru zabytków. W opinii wydanej przez Konserwator nie przedstawia on sobą wartości artystycznych, historycznych czy naukowych, które warto by chronić.

O uznanie domu handlowego za zabytek wystąpiło Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Transformacja. Gdyby budynek wpisano do rejestru byłby on najmłodszym polskim zabytkiem. Tak jednak się nie stanie. Właściciel Solpolu, Zygmunt Solorz-Żak planuje wyburzenie domu towarowego. Na jego miejsce powstać ma nowe centrum handlowe.

Solpol i Kościół pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława; autorka: Barbara Maliszewska; źródło: Wikimedia Commons; lic.: CC BY-SA 3.0

Solpol i kościół pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława; autorka: Barbara Maliszewska; źródło: Wikimedia Commons; lic.: CC BY-SA 3.0

Solpol jest symbolem przełomu politycznego i gospodarczego wynikłego na skutek transformacji. Jego architektura jednoznacznie wyróżnia się na tle ówczesnego budownictwa. Na początku lat 90. XX wieku było to najnowocześniejszy dom handlowy Wrocławia, dzięki czemu zyskał dużą popularność. Stracił ją, gdy w mieście zaczęło pojawiać się więcej tego typu obiektów. Kwestią dyskusyjną jest ponadto lokalizacja, Solpol wybudowano się w najstarszej części miasta, w pobliżu Rynku. W jego najbliższym sąsiedztwie znajduje się gotycki kościół pw. śś. Stanisława, Doroty i Wacława czy Hotel Monopol w stylu secesyjnym.

Budynek znalazł się pośród 25 najbardziej znaczących obiektów powstałych w Polsce po roku 1989, które prezentowane wystawie z okazji 20-lecia czasopisma „Architektura-Murator”. Wystawę można było oglądać pod koniec 2014 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej, której siedziba – Dom Handlowy „Emilia” – jest kolejnym ważnym głosem w debacie postrzegania wartości kulturowych w architekturze współczesnej.