Seminarium krajobrazowe – jak skutecznie zadbać o estetykę polskich miast? – Gdańsk, 31.03.2017

Uchwała krajobrazowa – nowe w prawie polskim narzędzie do regulowania przez gminę sytuowania  reklam, małej architektury i ogrodzeń – wciąż nastręcza wiele problemów. Jest nie tylko trudna w sporządzeniu, ale też wywołuje wątpliwości prawne, chociażby co do procedury uchwalania czy zakresu ingerencji w prawo własności. Stąd też Instytut Metropolitalny oraz Uniwersytet Gdański postanowili zorganizować seminarium, mające na celu rozwianie wskazanych wątpliwości i wskazanie godnych naśladowania praktyk. I tak, 31 marca w Olivia Tower w Gdańsku spotkają się zarówno praktycy: architekci, urbaniści, plastycy miejscy, urzędnicy, jak i teoretycy: prawnicy i akademicy – by wspólnie pochylić się nad węzłowymi zagadnieniami dotyczącymi uchwały krajobrazowej. – Wydarzenie zostało podzielone na dwa panele eksperckie. Pierwszy z nich, praktyczny, skupi się na prezentacji wybranych uchwał krajobrazowych, drugi zaś na kwestiach bardziej teoretycznych, czyli konstrukcji i skutkach prawnych tej uchwały – mówi Dominik Wilk, koordynator seminarium. – Formuła wydarzenia ma połączyć dwa spojrzenia na kwestię nowego instrumentu w polskim prawie, to jest uchwały krajobrazowej: praktyczne i teoretyczne. Każdy: i praktyk, i dydaktyk zainteresowany tematem znajdzie więc coś dla siebie. Ponadto, paneliści przyjadą z całego kraju, co zwiększa zakres prezentowanych perspektyw – dodaje dr Jakub H. Szlachetko, Przewodniczący Rady Instytutu Metropolitalnego.

Więcej informacji na stronie: www.im.edu.pl

/Seminarium eksperckie pt. „Uchwała krajobrazowa. Pomiędzy regulacją prawną a praktyką samorządową”, 31 marca 2017 r., g. 11-16.30, al. Grunwaldzka 472A, Gdańsk, sala konferencyjna Olivia Sky Club, Olivia Tower (12. piętro)/

O organizatorze: Instytut Metropolitalny to organizacja ekspercka (think tank) integrująca reprezentantów różnych dyscyplin naukowych (prawa, administracji, urbanistyki), jak i profesji (prawników, urzędników) i pasji (działaczy społecznych, wolontariuszy). Misją Instytutu jest świadczenie doradztwa eksperckiego, które jest zdolne do samodzielnego prowadzenia interdyscyplinarnych prac badawczych, kreowania dyskursu publicznego, jak również – do ścisłej współpracy z organami władzy publicznej.

Folder informacyjny

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.