AKTUALNOŚCI

Ryugyong Hotel: Obiekt budowany od 28 lat

Każdy kraj ma swoją perełkę – w Warszawie od 21 lat powstaje biurowiec przy placu Politechniki, zaś w Korei Północnej najwyższy hotel na świecie. Powstaje to za dużo powiedziane, gdyż obiekt, którego budowa rozpoczęła się w 1987 roku, została porzucona 4 lata później i przez blisko 17 lat (od 1991 do 2008) nie przeprowadzono żadnych prac budowlanych. Ryugyong Hotel w panoramie stolicy Korei Północnej zapisał się jako ogromny, niefunkcjonalny, betonowy twór.

Budynek posiada 105 pięter, co przełożyło się na 330 m wysokości dając tym samym mu pierwsze miejsce pod względem wysokości w Korei Północnej. Ryugyong Hotel miał symbolizować władzę oraz potęgę tego kraju. Koszt budowy szacowano na 750 milionów dolarów. Obiekt posiada 360 000 mkw. niewykorzystanej powierzchni użytkowej. W hotelu planowano umieścić 3000 pokoi oraz 7 obrotowych restauracji.

Ze względu na brak środków finansowych, w 1991 roku Ryugyong Hotel został pozostawiony bez wstawionych okien i zamontowanych instalacji. Północnokoreański rząd przez wiele lat próbował znaleźć inwestora, który za ok. 300 milionów dolarów dokończyłby i zmodernizował hotel. W 2008 roku egipska firma Orascom Group wstawiła do budynku okna, nadając mu mniej odstraszający wygląd. Ponadto pomogli Koreańczykom w uruchomieniu telefonii komórkowej trzeciej generacji. Według źródeł władze Korei Północnej ze względu na brak gotówki, inwestycję opłaciły poprzez surowce, prawa górnicze, towary oraz przywileje na giełdach towarowych.

W listopadzie 2012 roku zrobiło się głośno, jakoby niemiecka sieć hotelowa z polskimi korzeniami – Kempinski, odpowiedzialna m.in. za realizację Emirates Palace, miała w najwyższej części hotelu otworzyć 150 pokoi. Jednak po kilku miesiącach okazało się, że wejście inwestowanie niemieckiej firmy w Północnej Korei jest niemożliwe. Według eksperta ds. ekonomii Curtis’a Melvin’a głównymi powodami były: niepewny popyt na rynku, ryzyko polityczne, ryzyko ubezpieczeniowe, logistyka, infrastruktura oraz ryzyko kursowe.

Magazyn Esquire określił budynek mianem “Najgorszej budowli w historii ludzkości”, podkreślając, że rząd Korei wymazał go nawet ze zdjęć. Nazwał całe przedsięwzięcie jego budowy kolosalną ekonomiczną porażką. Co by jednak nie mówić Ryugyong Hotel jest bardzo charakterystycznym elementem tkanki miejskiej Pjongjangu i najbardziej widocznym obiektem w tym mieście. Zainteresowanych odsyłam pod link, w którym możecie znaleźć jeszcze więcej fotografii Ryugyong Hotel.

źródło: bloomberg.com, nknews.org