AKTUALNOŚCI

Rusza Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Wczoraj oficjalnie zainaugurował działalność Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. W stolicy pojawiły się kubiki informacyjne, a dziś wieczorem w stolicy projekcja filmu i dyskusja.

Punkty informacyjne w postaci kubików pojawiły się w trzech lokalizacjach stolicy: przy kinie Muranów, na skwerze ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu oraz w podcieniach Domów Towarowych Centrum przy ul. Marszałkowskiej. Można się z nich dowiedzieć się więcej czym jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, a także otrzymać jeden z modeli: Domu Śląskiego, Kukurydz z katowickiego Osiedla Tysiąclecia i Dworku w Żelazowej Woli.

W Kinie Muranów, o godzinie 18.00 odbędzie się projekcja filmu „Bloki” w reżyserii Konrada Królikowskiego. Po filmie odbędzie się dyskusja z zaproszonymi gośćmi o zadaniach, które stoją przed Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki. W rozmowie udział wezmą: prof. Waldemar Baraniewski, dr. hab. Andrzej Szczerski, Bogna Świątkowska i Michał Owadowicz. Dyskusję poprowadzi Zastępca Dyrektora NIAiU – Izabela Pastuszko. W piątek odbywać także warsztaty architektoniczne dla dzieci oraz gra miejska dla młodzieży.

Decyzję o powołaniu NIAiU podjął w listopadzie ubiegłego roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Jej utworzenie spowodowało zamęt w innym ówczesnym ministerstwie, odpowiedzialnym wówczas za gospodarkę przestrzenną i mieszkalnictwo. Jednocześnie tą samą nazwę przyjąć miał obecny Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa (powstały w wyniku połączenia Instytutu Rozwoju Miast oraz Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa). Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, kwestia nazwy obu jednostek wiąże się z wcześniejszą wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego o konieczności powstania takiej jednostki. Na stanowisko pełniącego obowiązki Dyrektora Instytutu powołany został architekt – Bolesław Stelmach.