Rozpoczyna się budowa pierwszego gdyńskiego woonerfu
Kilka lat temu na ul. 6 sierpnia w Łodzi powstał pierwszy w Polsce woonerf, czyli tzw. miejski podworzec. Projekt powstał wskutek decyzji mieszkańców, w ramach budżetu obywatelskiego. Właśnie rozpoczyna się budowa pierwszego podobnego projektu w Gdyni, o którego losie zdecydowali również mieszkańcy.
Inwestycja, pod nazwą „Śródmieście wygodne dla pieszych – więcej zieleni, lepsze oświetlenie ulic i mała architektura”, wybrana została przez gdynian w budżecie obywatelskim na rok 2016. Dwa tygodnie temu podpisana została umowa z wykonawcą prac, firmą WPRD Gravel. Dziś na ulicy Abrahama rozpoczynają się roboty. Pierwszym etapem prac objęta zostanie zachodnia strona jezdni. Całość prac będzie kosztować około 3,8 mln zł, a za projekt gdyńskiego woonerfu odpowiadają A2P2 architecture&planning oraz NANU Pracownia Architektoniczna.
Po ukończeniu prac odcinek ulicy Abrahama od ulicy Batorego do ul. 10 Lutego ma funkcjonować w inny sposób. Nawierzchnię mają tworzyć duże, prostokątne płyty. Część, którą będą się poruszać samochody, będzie miała ciemniejszy, antracytowy kolor. Część piesza ma być jasna i nawiązywać do modernistycznego klimatu śródmieścia. W miejsce wyciętych przed inwestycją 13 klonów, pojawić ma się więcej nasadzeń. Oprócz nowych drzew, na ulicy Abrahama pojawić mają się setki krzewów i kwiatów. Ulica zyska aż 10 nowych lamp ulicznych, z oprawami świetlnymi na wysuniętych nad ulicę ramionach.
Jak informują władze Gdyni, miasto przygotowuje się do tworzenia kolejnych woonerfów. Projekty mają objąć części ulic dzielnicowych: Starodworcową w dzielnicy Wielki Kack oraz Pawią na Pustkach Cisowskich. Zmiany dotkną też najstarszą ulicę Gdyni, Starowiejską. Wskutek przeprowadzonych analiz i konsultacji społecznych, ulica również ma zostać strefą współdzieloną z uspokojonym i maksymalnie spowolnionym ruchem samochodowym. W przyszłym roku wyłoniony ma zostać projektant, a prace rozpocząć będą się mogły kilka miesięcy później.