Rowerzyści w Paryżu pojadą na czerwonym

Paryski magistrat pozwolił rowerom na jazdę przez skrzyżowania, gdy dla samochodów obowiązuje czerwone światło. Testy wykazały, że to bezpieczne rozwiązanie.

Udogodnienie będzie obowiązywało na dwóch typach skrzyżowań:

  • Skrzyżowanie typu X – możliwość skręcania w prawo;
  • Skrzyżowanie typu T – możliwość jazdy na wprost, przy wlocie drogi poprzecznej usytuowanej po lewej stronie względem poruszającego się; możliwość skręcania w prawo.

W tych przypadkach rowerzyści poruszać się będą, jakby na skrzyżowaniu obowiązywał znak „ustąp pierwszeństwa przejazdu”. Będą oni musieli również ustępować pieszym znajdującym się na przejściach.

źródło: Paris.fr

źródło: Paris.fr

Rozwiązanie było testowane w 2012 roku w północno wschodniej części miasta – Entrepôt. Wykazano, że jest to bezpieczna metoda usprawnienia ruchu rowerowego. Szczególnie zredukowana jest liczba kolizji, która wynika z martwego pola samochodu. Potwierdza to Christophe Najdovski, zastępca mera ds. transportu – „Otrzymaliśmy korzystne wyniki próby w 10. dzielnicy. Nie zauważyliśmy pogorszenia się bezpieczeństwa użytkowników ruchu”.

Podobne zmiany w przepisach zostały wprowadzone już w 1982 roku w stanie Idaho w Stanach Zjednoczonych i znane są jako „Idaho stop”. Od tego czasu zasady te przyjęło 11 innych stanów, we Francji obowiązują m.in. w Nantes, Strasburgu i Bordeaux.

Zaproponowane ułatwienie jest częścią planu „Rowerowej stolicy Europy”, którą miasto chce się stać do 2020 roku. Celem nadrzędnym jest poprawa jakości powietrza w Paryżu.