Relacja z konferencji LAUD w Warszawie

W dniu 27 maja warszawski hotel Radisson Blu był miejscem międzynarodowej konferencji LAUD & INGLASS, organizowanej przez rumuńską agencję abplus events. Urbnews.pl miał przyjemność być głównym partnerem medialnym części LAUD, dotyczącej architektury krajobrazu i kształtowania przestrzeni w mieście.

Konferencja podzielona była na trzy części. Pierwszą z nich swoim przemówieniem rozpoczął Grzegorz Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich. Poruszył on temat zmian w prawie dotyczących urbanistyki w Polsce oraz konsekwencji, jakie niosą ze sobą wprowadzone i planowane do wprowadzenia przepisy, takie jak Kodeks Budowlany czy Kodeks Urbanistyczny. Występujący po nim gość specjalny Peter Van der Toorn Vrijthoff opowiedział o innowacyjnych projektach swojego biura dotyczących projektów wykorzystujących szkło. Pierwszą część zakończyła Bożenna Wawrzyniak-Manko z niemieckiego bura architektonicznego RKW, przedstawiając koncepcje zagospodarowania terenów wokół PGE Areny w Gdańsku, tj. tak zwanych gdańskich kamieni.

Po przerwie kawowej połączonej ze zmianą aranżacji sali konferencyjnej rozpoczęła się druga część wydarzenia, podzielona na działy LAUD oraz INGLASS. Na zmianę występowali tutaj prelegenci z Polski i zagranicy. Jako pierwszy wystąpił Markus Jatsch z jednego z najbardziej znanych biur architektonicznych na świecie – Martha Schwarz Partners. Jego wykład dotyczył bieżących projektów w tym waterfrontu w Dubaju czy plaż w Dżakarcie i na Bliskim Wschodzie. Po doktorze Jatschu przyszedł czas na polską parę architektów: Urszulę Froczek-Brataniec i Marcina Bratańca, którzy z wielką pasją opowiedzieli o wdrożonych już w życie projektach przebudowy centrum ich rodzinnych Gorlic. Starówka tego miasta po przebudowie według ich koncepcji uzyskała tytuł Najlepszej Polskiej Przestrzeni Publicznej lat 2013-2014.

Następną prelegentką była Barbara Kraus-Galińska z pracowni Abies-Architektura Krajobrazu. Przedstawiła projekty swojego biura dotyczące rewaloryzacji warszawskiej zieleni: Ogrodu Krasińskich i części Parku Łazienki w okolicach pomnika Chopina. Kolejnym prelegentem był jeden z głównych mówców konferencji LAUD – Martí Franch Battlori z Hiszpanii. Zaprezentował nie tylko swoje projekty, którymi zajmuje się przede wszystkim w Katalonii i na wschodnim wybrzeżu kraju, ale i ciekawy rodzaj podejścia do projektów, którym się kieruje. Batllori wraz ze swoim biurem starają się tak projektować i jednocześnie zarządzać dostępnymi środkami, aby znaleźć jak najkorzystniejsze rozwiązania zarówno pod względem ekonomicznym, jak i przyrodniczym. Panel mówców zamknął Dariusz Malinowski, który poruszył temat wykorzystania wody i zieleni w projektach publicznych i komercyjnych. Zaprezentował przy tym projekty swojego biura, w tym przebudowę placu Grzybowskiego i kompleks Marina Mokotów (obydwa w Warszawie).

Po przerwie obiadowej rozpoczęła się ostatnia część konferencji. Jako pierwszy głos zabrał profesor Giuseppe Tortato, architekt od zawsze ściśle związany z Mediolanem. W pełen pasji oraz iście profesorsko chaotyczny sposób opowiedział o swoim sztandarowym projekcie pod nazwą La Forgiatura, będący rewitalizacją dawnych zakładów przemysłowych w północnej części miasta. Tuż po profesorze Tortato wystąpiła architektka Dorota Rudawa z biura RS Architektura Krajobrazu. Firma ta ma na koncie między innymi licznie nagradzane projekty błoni wokół Stadionu Narodowego i bulwarów wiślanych w Warszawie. Pani Rudawa nawiązała do tych projektów, opowiadając w niezwykle ciekawy sposób o wykorzystaniu wody w mieście i daleko idących z tym wyzwań w dziedzinie projektowania. Jako ostatni swój wykład poprowadził profesor Robert Tregay z Londynu, szef firmy LDA Design. Zaczynając swoją wypowiedź w dość nietypowy sposób, a mianowicie nawiązując aż do czasów prehistorycznych, profesor Tregay nakreślił przyczyny i skutki konieczności uwzględnienia zmian zachodzących w klimacie pod wpływem człowieka w projektowaniu przestrzeni. Następnie zaprezentowany został najnowszy projekt LDA Design dotyczący przybrzeżnej laguny w Swansea (Walia). Zastosowany tam system wykorzystujący pływy morskie do produkcji energii pozwala na wytworzenie energii wystarczającej na zapotrzebowanie dziesiątek tysięcy gospodarstw domowych. Jednocześnie, charakter i wygląd projektu sprawił, iż Swansea zyskało nową atrakcję turystyczną, a jego mieszkańcy przyjazną przestrzeń publiczną dla pieszych i rowerzystów.

Konferencja LAUD była świetną okazją do skonfrontowania projektów dotyczących architektury krajobrazu i kształtowania przestrzeni. Zaprezentowane zostały przykłady z całego świata, zarówno te o dużej i małej skali, prywatne i publiczne, co pozwoliło na uświadomienie sobie wagi i roli prawidłowego projektowania przestrzeni i krajobrazu. Warszawska konferencja była drugim z trzech zaplanowanych spotkań w stolicach Europy Środkowej. Ostatnie z nich odbędzie się 24 czerwca w Bukareszcie.

Fotorelację z konferencji LAUD w Warszawie znaleźć można pod tym adresem.