Przypadek miasto – rodzinne warsztaty architektoniczne

Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało zapraszają na „Przypadek miasto” – cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych. Zajęcia odbywać się będą w soboty o godz. 12.00 w mieszczącej się w warszawskim Teatrze Ochoty Kawiarni Kwadratowa. Zapisy trwają.

– Lubimy „uczyć bawiąc”, dlatego również w tym roku zapraszamy dzieci w wieku 5–9 lat wraz z opiekunami na cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych. Tym razem – pod hasłem „Przypadek miasto” – przygotowaliśmy dziesięć różnorodnych spotkań wprowadzających dzieci w cudowny świat architektury. Zajęcia rozpoczynać się będą w samo południe w nowoczesnej przestrzeni Kawiarni Kwadratowa, mieszczącej się w budynku Teatru Ochoty – mówi Patrycja Jastrzębska, autorka konceptu, koordynatorka i jedna z prowadzących warsztaty.

01

Młodzi uczestnicy i ich opiekunowie będą aktywnie wspólnie „uczyć się miasta”. Prowadzący – ci sami którzy sprawdzili się w zeszłym roku, na cieszących się dużym powodzeniem warsztatach “Moje miasto Warszawa”, organizowanych przez Stowarzyszenie Masław i Tu było, tu stało w Domu Spotkań z Historią – poruszać będą tematy związane z architekturą, przestrzenią miejską, dziedzictwem kulturowym, ochroną zabytków, urbanistyką, zielenią, komunikacją i reklamą.

Ciekawe, ale często trudne zagadnienia, podane będą w sposób przystępny, odpowiedni do wieku uczestników i zachęcający do tego, by sięgnąć po więcej. Każdy warsztat jest traktowany jako odrębny temat/moduł, nie jest konieczne uczestnictwo w całym cyklu, choć warto, ponieważ ci, którzy wezmą udział w przynajmniej ośmiu zajęciach otrzymają dyplomy.

– Nie tyle zależy nam na wpajaniu pewnych pojęć, co poprzez zabawę uczenie określonych postaw i dawanie narzędzi do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Chcemy również pokazać jak funkcjonuje miasto i jaka jest rola architektury, parku, przestrzeni miejskiej, komunikacji, a także zwrócić uwagę na problem chaotycznej reklamy, zanieczyszczenia i chaosu komunikacyjnego – tłumaczy Patrycja Jastrzębska.

Jednym z tematów zajęć będzie „Mieszkam eko”. Ich uczestnicy będą uczyć się między innymi tego, jak oszczędzać energię i dbać o środowisko naturalne. Organizatorzy zadbali o to, by sami mogli być dla dzieci przykładem, dlatego stawiają na materiały ekologiczne i recyclingowe – wiele wyrzucanych rzeczy świetnie nadaje się do ponownego wykorzystania w zabawie i nauce jednocześnie.

02

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/697057863728232/

Obowiązują zapisy: [email protected]

Liczba miejsc ograniczona!

Miejsce: Teatr Ochoty – Kawiarnia Kwadratowa, ul. Reja 9

Czas trwania: 10 października–19 grudnia 2015 r.

soboty, godz. 12.

 

Wstęp 15 zł; przy zapisie na 10 warsztatów w prezencie niespodzianka!

Dzieci, które wezmą udział przynajmniej w 8 zajęciach, otrzymają dyplomy potwierdzające uczestnictwo w warsztatach.

Koncepcja i koordynacja warsztatów: Patrycja Jastrzębska

Organizatorzy: Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało

Partnerzy: Kawiarnia Kwadratowa, Teatr Ochoty

Patroni medialni: Dziecko w Warszawie, Gazeta Co Jest Grane, Miesięcznik Stolica, urbnews.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Przypadek miasto” jest projektem składającym się z dwóch modułów: cyklu warsztatów architektonicznych skierowanych do dzieci (moduł 1), które odbędę się w Teatrze Ochoty – Kawiarni Kwadratowa oraz dla dorosłych (moduł 2), które będą miały miejsce w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

kontakt:

Edyta Borkowska, tel. 693 622 082 [email protected]

Agnieszka Zalotyńska, tel. 500 030 947 [email protected]

facebook.com/TuByloTuStalo

maslaw.org.pl


Przypadek miasto

Harmonogram:

10.10.2015

Miasto – przestrzeń eksperymentu

17.10.2015

Nowocześnie i ekologicznie, czyli budujemy miasto marzeń

24.10.2015

Mieszkam eko

7.11.2015

Sadzimy miasto – zieleń w mieście

14.11.2015

Design miejski. Mała architektura jest ważna

21.11.2015

Po mieście poruszaj się z głową. Komunikacyjna gra w kapsle

28.11.2015

Zerwij reklamę, zrób cool ubranie

5.12.2015

Osiedla – przestrzeń najbliższa

12.12.2015

Bawię się świetnie. Budujemy plac zabaw

19.12.2015

Nowe życie zabytków


Opis:

  1. Miasto – przestrzeń eksperymentu

Podczas tego warsztatu prowadzący zajęcia przedstawią przestrzeń miejską jako miejsce nieskrępowanego eksperymentu, gdzie mieszają się różne, nowatorskie i często zaskakujące idee. Myśli te zazwyczaj pozostają w sferze utopii jako nigdy niezrealizowane projekty architektów bądź artystów. Czasem jednak wkraczają w przestrzeń miejską i stają się jej stałym elementem, niekiedy urastając do rangi ikony miasta (np. Palma Joanny Rajkowskiej). Uczestnicy wspólnie poeksperymentują w wyimaginowanym mieście.

  1. Nowocześnie i ekologicznie, czyli budujemy miasto marzeń

Na tym warsztacie uczestnicy zastanowią się czym jest miasto i jak je projektować, aby w przestrzeni miejskiej znalazły się obiekty spełniające wszystkie funkcje potrzebne mieszkańcom do życia. Zastanowią się także co to znaczy, że miasto jest ekologiczne i nowoczesne, jakie warunki powinno spełniać, by było przyjazne jego mieszkańcom. Organizatorzy zwrócą uwagę na ważny aspekt projektowania miasta jako całości. Dzieci przekonają się, że miasto jest jak żywy organizm, na którego kształtowanie mogą mieć wpływ. Uczestnicy zbudują miasto swoich marzeń, w którym pragnęliby żyć.

  1. Mieszkam eko

Ten warsztat ma na celu przedstawienie dzieciom sposobów oszczędzania energii w domu/mieszkaniu. Jak w prosty sposób przyczyniać się do dbania o środowisko naturalne, np. poprzez oszczędzanie wody, segregację śmieci, stosowanie energooszczędnego oświetlenia, wyposażanie domu w meble z materiałów najbardziej przyjaznych środowisku, jak np. drewno, kamień. Organizatorzy opowiedzą jak na szeroką skalę można wytwarzać energię z surowców odnawialnych poprzez: elektrownie wiatrowe, wodne, kolektory słoneczne i czym różnią się takie elektrownie od tych zasilanych np. węglem, ropą naftową etc.

  1. Sadzimy miasto – zieleń w mieście

Podczas tego warsztatu uczestnicy przekonają się, że zieleń jako jeden z ważniejszych elementów miasta, nie jest zarezerwowana tylko dla parków, skwerów i miejskich lasów. Sami mieszkańcy także mogą o nią zadbać, zaczynając od tego co najbliżej: swojego podwórka, otoczenia. Dzieci dowiedzą się czym jest guerilla gardening, czyli ogrodnicza partyzantka miejska, jak dzięki niej można oswajać przestrzeń miejską, czyniąc ją bardziej przyjazną człowiekowi. Przekonają się też, że sadzenie zieleni w mieście nie ma granic, jeśli tylko puści się wodze wyobraźni.

  1. Design miejski. Mała architektura jest ważna

Ten warsztat ma na celu przybliżenie dzieciom czym jest miejski design i mała architektura oraz uzmysłowienie, że każdy tego typu obiekt (latarnie, ławki, kosze na śmieci, kioski, przystanki, tablice informacyjne etc.) jest przez kogoś (projektanta, architekta) wymyślony i zaprojektowany, może mieć różny wygląd/kształt i być zrobiony z różnych materiałów. Uczestnicy zaprojektują elementy małej architektury, dowiedzą się z jakich materiałów mogą powstawać dane obiekty, i jak ważne jest, aby były to materiały ekologiczne i przyjazne środowisku.

  1. Po mieście poruszaj się z głową. Komunikacyjna gra w kapsle

Tematem warsztatu będzie komunikacja w mieście, która często stanowi jeden z jego głównych problemów. Uczestnicy zastanowią się jakie sposoby miejskiej komunikacji są najbardziej efektywne i dowiedzą się co to znaczy być ekologicznym poruszając się po mieście. Podczas komunikacyjnej gry w kapsle poznają zasady bezpiecznego poruszania się w przestrzeni miasta i zobaczą jakie mogą napotykać problemy, chcąc szybko przemieszczać się z jednego punku do drugiego.

  1. Zerwij reklamę, zrób cool ubranie

Na tym warsztacie poruszony zostanie problem wielkoformatowej reklamy w mieście. Taka reklama często „zalewa”, dominuje w przestrzeni powodując, że architektura miasta staje się niewidoczna. Dzieci poznają różne formy reklamy zewnętrznej, dowiedzą się kto jest odpowiedzialny za umieszczanie reklam w przestrzeni publicznej i jaki wpływ mogą one mieć na wygląd naszych ulic. Uczestnicy przekształcą problem wielkoformatowej reklamy w twórczy sposób (reklamy często prezentują modę) – zgodnie z ekologiczną ideą recyclingu: wykonają futurystyczne ubrania z reklamowych, kolorowych gazet.

  1. Osiedla – przestrzeń najbliższa

Podczas warsztatu organizatorzy i uczestnicy porozmawiają o najbliższej im przestrzeni, czyli o osiedlach i podwórkach. Zastanowią się wspólnie co mogą dla tej przestrzeni zrobić, jak ją zmieniać i kształtować, by była przyjazna i bezpieczna.

  1. Bawię się świetnie. Budujemy plac zabaw

Na tym warsztacie uczestnicy zastanowią się, jakie elementy powinien mieć ciekawy i bezpieczny plac zabaw. Dowiedzą się co robić, żeby taki obiekt był ekologiczny. Zbudują wspólnie kolorowe oraz nowatorskie place zabaw.

  1. Nowe życie zabytków

Tematem zajęć będzie problem niszczejącej zabytkowej architektury. Co decyduje o tym, że budynek jest zabytkowy? Co to jest zabytek? Kiedy architektura powinna być chroniona i jak o nią dbać? Uczestnicy poznają odpowiedzi na te pytania i dowiedzą się jak nadawać zabytkowej architekturze nowe funkcje oraz jak wykorzystać opuszczone, ale ciekawe przestrzenie dla nowych celów.

Warsztaty prowadzą doświadczone animatorki: Zuzanna Glińska (architektka, historyczka sztuki), Karolina Iwańczyk (kulturoznawczyni), Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki) i Aleksandra Pawlak (architekt wnętrz).

Wszystkie wydarzenia w ramach warsztatów Przypadek miasto znajdują się w naszym kalendarzu.