Strop urbanistyczny – przykłady

Strop urbanistyczny to jeden z trzech podstawowych elementów kompozycji urbanistycznej rozpięty pomiędzy ścianami otaczającymi obserwatora. Występuje w przeróżnych postaciach i może być kształtowany przez człowieka. Artykuł ten chciałbym poświęcić typologii stropów urbanistycznych popartych przykładami z różnych zakątków świata. Z tego miejsca chciałbym także zachęcić wszystkich czytelników do dzielenia się w komentarzach swoimi obserwacjami.

Najczęściej występującym stropem urbanistycznym jest oczywiście… niebo, ale w tym artykule chciałbym zaprezentować przykłady, które powstały przy udziale architektów, architektów krajobrazu, planistów, władz, ekologów i innych zawodów odpowiedzialnych za kreowanie przestrzeni.

1. Budynki

Wśród budynków można wyróżnić miejskie biurowce oraz historyczne dominanty. Reprezentantami pierwszej grupy są przeważnie drapacze chmur, zlokalizowane w dzielnicach centralnych, usługowych. Za przykład niech posłuży Causeway Bay w Hongkongu. Wchodząc w gąszcz wieżowców, obserwator spoglądając w górę dostrzega niekończące się rzędy okien, a niebo pełni już wyłącznie rolę dodatku. Druga grupa – historyczne dominanty również świetnie mogą służyć jako strop urbanistyczny. Doskonałym przykładem są wieże monumentalnych, często pochodzących jeszcze ze średniowieczna, kościołów. Do dziś stanowią one punkty charakterystyczne w wielu europejskich miastach, tak jak kościół w niemieckim Ulm.

2. Naturalne stropy urbanistyczne

Nie zawsze strop urbanistyczny trzeba kojarzyć z czymś, co ciągnie się w nieskończoność, aż po samo niebo. Świetnie obrazuje to zielony tunel znajdujący się w mieście Równe na Ukrainie. Korony drzew całkowicie zakrywają niebo, a efekt uzyskany w ten sposób jest, moim zdaniem, zapierający dech w piersiach.

źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Green_Mile_Tunnel%2C_Rivne.jpg

3. Elementy infrastruktury

Nie sposób nie wspomnieć o technicznym krajobrazie miast, który również unosi się ponad naszymi głowami. Rurociągi, wielopoziomowe węzły drogowe, zadaszenia, linie wysokiego napięcia, a także wszystkie inne elementy umożliwiające nam funkcjonowanie w mieście są niezbędne. Niestety, przy swojej wysokiej użyteczności, infrastruktura drogowa i techniczna nie jest miła dla oka i śmiem twierdzić, że większość z Was preferowałaby strop urbanistyczny złożony z drzew, bądź historycznych dominant.Ale czy zawsze musi tak być? Szary, ponury techniczny krajobraz spróbowali przełamać kanadyjscy studenci z Emily Carr University tworząc oryginalny sufit pod mostem Granville w Vancouver. Zamontowane zostały ekrany , na których wyświetlane są zdjęcia. Dodatkowo obrazy co jakiś czas zmieniają swoje położenie jeszcze badziej ożywiając ten obszar.

źródło: http://www.wevancouver.com/news/vancouver-house-introduces-gwerk-to-the-world-1.914679

Innym przykładem są zadaszone ciągi piesze, takie jak London City Airport.

źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Covered_Walkway,_London_City_Airport_-_geograph.org.uk_-_358012.jpg

4. Stropy przechodzące w ścianę urbanistyczną

Co ciekawe, na świecie można wyróżnić takie przypadki, w których ciężko wskazać jednoznaczną granicę pomiędzy ścianą a stropem urbanistycznym.  Doskonałym przykładem jest budynek dworca kolejowego w Lizbonie autorstwa znanego hiszpańskiego architekta – Santiago Calatravy.

źródło: http://forsal.pl/galerie/767755,duze-zdjecie,5,miasteczko_sztuki_i_nauki_spektakularna_budowla_ktora_zrujnowala_walencje.html

Powyższy podział jest umowny i ma jedynie zachęcić do dalszej dyskusji. Moim zdaniem każdy może dzielić typy stropów urbanistycznych na swój sposób, dlatego serdecznie zachęcam do pokazywania niekonwencjonalnych rozwiązań związanych z zagospodarowaniem miejskich “sufitów”.