Przewodnik po najlepszych praktykach dla samorządów w ramach PFR dla Miast

Opublikowany został poradnik po najlepszych praktykach, przygotowany przez 300gospodarka i PFR Nieruchomości. To pierwsza z działań w ramach nowego programu „PFR dla Miast”.

Celem programu PFR dla Miast jest popularyzacja wiedzy na temat rozwoju inteligentnych miast oraz promocja innowacyjnych rozwiązań w samorządach. Program ułatwić ma również finansowanie inwestycji.

Celem jest wesprzeć samorządowców by wesprzeć tempo wdrożenia nowych technologii, z korzyścią dla mieszkańców i samorządów – mówił podczas prezentacji programu Paweł Borys, Dyrektor PFR:

Okładka poradnika najlepszych praktyk

Okładka poradnika najlepszych praktyk | aut. 300research oraz PFR

Wydany w tym tygodniu poradnik jest pierwszym działaniem w ramach PFR dla Miast. Dokument zawiera praktyki (nie tylko udane) samorządów zagranicznych we wdrażaniu strategii i działań w celu poprawy jakości życia. Wśród zaprezentowanych przykładów ze Szkocji, Anglii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Urugwaju oraz Japonii. Z jego treścią zapoznać można się poniżej:

Samorzady-przyszłości-300GOSPODARKA

Na stronie PFRdlaMiast.pl opublikowane są również innowacyjne projekty z polskich miast. Są wśród nich m.in. samowystarczalność energetyczna Ostrowa Wielkopolskiego, działania w kierunku realizacji “wizji zero” w Jaworznie, dom wielopokoleniowy w Łodzi czy efektywna i automatyczna kontrola poboru opłat przez warszawski Zarząd Dróg Miejskich.

Dodatkowo, w ramach zainaugurowanego programu Akademii Miast Przyszłości, od kwietnia do listopada odbędzie się program szkoleniowy dla średnich miast, pomiędzy 50 oraz 100 tysięcy mieszkańców. Akademia Miast zakończy się konkursem „Miasto Przyszłości 2050”, którego celem będzie znalezienie sposobu na wdrożenie jak najlepszych rozwiązań do platformy zarządzania miastem. Rekrutacja do programu trwa do 20 marca. Ogłoszenie wyników nastąpić ma 19 listopada tego roku.


Podczas dzisiejszej gali, która odbyła się w Ministerstwie Rozwoju, ogłoszono również wyniki konkursu „Innowacyjny Samorząd”. Laureatem jest Gmina Klembów za wdrożenie nowoczesnych usług dla mieszkańców.

W kategorii gmin wiejskich wyróżniono:

 • małe kino społecznościowe w gminie Miedzichowo;
 • projekt mobilny urzędnik w gminie Stare Pole;
 • wykorzystanie technologii bezzałogowych w poprawie bezpieczeństwa lokalnej społeczności – gmina Zagrodno;
 • pracownie multimedialną 3D w szkole w Jerzmankach (gmina Zgorzelec).

W kategorii gmin miejsko-wiejskich zwyciężył Grodzisk Mazowiecki za realizację biblioteki. Doceniono wyróżnieniami gminy:

 • Brześć Kujawski, za brzeską strefę gospodarczą;
 • Międzychód za rozwiązania prospołeczne;
 • Poddębice za program rozwoju geotermii.

W kategorii gminy miejskie zwyciężył Ciechanów za projekt T-master, dotyczący gospodarki odpadami. Wyróżniono:

 • Tarnów za system dynamicznej informacji pasażerskiej;
 • Piekary Śląskie za projekt “parkanizer”;
 • Toruń za projekt “chaindoc”.

W kategoriach dużych miast zwyciężyła Gdynia za projekt “Gdyński Ogród Deszczowy”. Wyróżniono:

 • Katowice za projekt “Katoobywatel”;
 • Łódź za program rewitalizacji: “Latarnicy Społeczni i Gospodarze Obszaru”.

W kategorii “powiaty” wyróżniono powiat koniński, powiat chojnicki za promocję ruchu rowerowego oraz powiat legionowski za projekt “Pracujące soboty”. Zwyciężył projekt EU-geniusz z powiatu toruńskiego.