AKTUALNOŚCI

Projekt „REFLEX” Joanny Piaścik zwycięzcą konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS

Joanna Piaścik (pracownia DINGFLUX) i jej projekt doświetlania fasady budynków zatytułowany „Reflex” zyskał największe uznanie jury konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS i zostanie zrealizowany w przestrzeni jednego z polskich miast. Wizja „WIĘCEJ ŚWIATŁA W MIASTACH” staje się rzeczywistością.

REFLEKS, Joanna Piaścik, projekt

Celem konkursu ogłoszonego przez BMW Group Polska oraz Fundację Bęc Zmiana było wyłonienie najciekawszego projektu realizującego w praktyce ideę zrównoważonego rozwoju, dzięki któremu miasto może się stać miejscem bardziej przyjaznym dla swoich mieszkańców.

REFLEKS, Joanna Piaścik, projekt (2)

Spośród 140 zgłoszonych prac najlepsze projekty wybrało jury w składzie: Aleksandra Wasilkowska – architektka, wiceprezeska SARP – OW, Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, kierownik Działu Naukowego tygodnika POLITYKA, Grzegorz Piątek – krytyk architektury, oraz członek honorowy jury Reinier de Graaf – główny architekt i partner w słynnym biurze projektowym OMA.

Nagrodą główną ufundowaną przez BMW Group Polska jest sfinansowanie realizacji zwycięskiego projektu do kwoty 100 000 złotych oraz 10 000 złotych dla autorki – Joanny Piaścik i jej pracowni DINGFLUX.

Ideą zwycięskiego projektu „Reflex” jest możliwość doświetlenia północnych i wschodnich fasad budynków mieszkalnych poprzez umieszczenie na budynkach sąsiednich specjalnych ekranów odbijających światło. Powierzchnia odbijająca światło wykonana jest z modularnych elementów, które dowolnie można mocować obok siebie i pokryć nimi dowolnie duży fragment ścian. Wyróżniona koncepcja w wymierny sposób może poprawić jakość życia mieszkańców miast, jednocześnie aż w czterech obszarach, których dotyczył konkurs: zrównoważony rozwój / ekologia / energia / estetyka.

W uzasadnieniu werdyktu jurorzy napisali między innymi: „Koncepcja projektu oparta jest na trafnej diagnozie dość uniwersalnej i ponadczasowej niedogodności, jaką jest niedostatek światła dziennego w budynkach i przestrzeniach publicznych, spowodowany presją na zagęszczanie zabudowy. Zaproponowane rozwiązanie jest bezpretensjonalne, proste technicznie, zarówno w wykonaniu, jak i eksploatacji, niestwarzające technologicznych ani finansowych barier dla użytkowników, uniwersalne i nieskończenie powtarzalne, ale dające się komponować w indywidualny sposób, a nade wszystko miłe dla oka”.

Na wniosek Reiniera de Graafa, organizatorzy postanowili przyznać także specjalne wyróżnienie i nagrodę w wysokości 5000 złotych Zespołowi Projektowemu „baa”, za projekt sygnalizacji świetlnej nocnych przystanków na żądanie.

Projekt, wyróżnienie, zespół projektowy baa

„Reflex” i inne prace najwyżej ocenione przez jury będzie można obejrzeć na wystawie planowanej na czerwiec tego roku, a zwycięski projekt zostanie zrealizowany w przestrzeni jednego z polskich miast.

Patronat nad konkursem BMW/URBAN/TRANSFORMS objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP OW.

Partnerzy medialni projektu: Architektura-murator, KMAG, Futu Paper, Design Alive, Label, Rzut, Bryła.pl oraz Radio PIN – program BIZON.

 Więcej informacji i regulamin konkursu na stronie www.bmwtransformy.pl.