AKTUALNOŚCI

Spacer po Muranowie: Poszukiwania dziewczynki ze zdjęcia z 1946 r. – Warszawa, 08.05

Tu było, tu stało zaprasza na spacer, podczas którego uczestnicy skonfrontują dzisiejszy Muranów z tym, na który patrzyła Dziewczynka ze słynnego zdjęcia zrobionego w 1946 r. Spacer rozpocznie się przed szkołą na Stawkach (dziś mieści się tu Wydział Psychologii UW), z dachu której bohaterka zdjęcia patrzyła na Warszawę. O historii i zabytkach tej części miasta opowiedzą i spacer poprowadzą historyk Kuba Madejski i varsavianista Krzysztof Olszak, obaj z Tu było, tu stało. 

Reginald Kenny, arch. CORBIS

Reginald Kenny, arch. CORBIS

Niedziela, 8 maja 2016 r., godz. 17.

start: ul. Stawki 5/7, przed budynkiem Wydziału Psychologii UW

trasa spaceru: od Umschlagplatz przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Pawiak do kościoła św. Augustyna

czas trwania spaceru: ok. 2 godziny

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/113797608959681/

Mija rok od kiedy Tu było, tu stało stara się poznać historię dziewczynki ze zdjęcia z 1946 r., która z dachu budynku przy ul. Stawki 5/7 patrzy na zrujnowaną, powojenną Warszawę. Autorem zdjęcia jest Reginald Kenny.

Gdy Tu było tu stało publikowało na swojej facebookowej stronie pierwszy post o poszukiwaniach dziewczynki, inicjatorzy akcji nie przypuszczali, że będzie ona miała tak duży oddźwięk. Wykonane w 1946 r. zdjęcie przykuło uwagę wielu osób. Tysiące udostępnień, setki komentarzy, prawie półmilionowy zasięg posta, audycje, nagrania, artykuły w czołowych polskich mediach. Lawina ruszyła…

Organizatorzy akcji poszukiwania bohaterki zdjęcia wciąż zastanawiają się czy dziewczynka, bez której zdjęcie nie miałoby takiej siły rażenia, kiedykolwiek je zobaczyła? Czy pozostała w mieście i obserwowała jego odbudowę? A może je na zawsze opuściła? Gdyby można zrobić to samo zdjęcie po latach… W tym samym miejscu. Z tym samym miastem, a jednak całkiem odmienionym po 70 latach. Kim była ta dziewczynka? Co wtedy czuła? Jak potoczyła się jej przyszłość?

Warszawa to niezwykłe miasto, Miasto Feniks, a te zdjęcia oddają doskonale jego fenomen – powojenne fotografie dziewczynki patrzącej na morze gruzów.

Po roku Tu było tu stało powraca do tego zdjęcia. Poszukiwania Dziewczynki trwają. Jednak po siedemdziesięciu latach jest to niełatwe zadanie. Z pewnością jednak jest to doskonała okazja, aby poznać miasto tuż po zakończeniu wojny, miasto ruin i gruzów, u progu odbudowy i skonfrontować dzisiejszy Muranów z tym, na który patrzyła Dziewczynka.

 

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.