AKTUALNOŚCI

PO chce ograniczyć ruch samochodowy w centrach miast

Politycy Platformy Obywatelskiej pracują nad ustawą, która ma dać prawo radom miejskim do ograniczania ruchu aut w centrach miast dla pojazdów nie spełniających norm Euro4 oraz Euro5.

2116164_ff1c7fb7Działania te są częścią tzw. Ustawy antysmogowej, która ma na celu zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza w centrach miast. Około 30% zanieczyszczenia powietrza w Warszawie to zanieczyszczenia spowodowane ruchem aut, przy czym znaczna część emisji pochodzi z centralnych części miast – obszarów o największym natężeniu ruchu.

Politycy podkreślają, że nie chodzi o wiek auta, a spełniane przez niego normy środowiskowe. Nowoczesne auta generują około 60 razy mniej zanieczyszczeń niż auta wyprodukowane dwie dekady temu. Pomysł nie spodobał się jednak Polakom – przepisy mogą ograniczyć dostęp samochodowy wielu osobom, patrząc na średni wiek auta w Polsce, który wynosi aż 15 lat. Lokalne władze mają prawo wyłączyć spod zakazu pojazdy należących m.in. do miejscowych.

Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych europejskich miastach, np. w Berlinie – po centrum miasta mogą poruszać się tylko auta spełniające odpowiednie normy.

Posłowie aktualnie zbierają podpisy pod projektem, który w ciągu miesiąca ma trafić do marszałka.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz innych ustaw