AKTUALNOŚCI

Paryż zazieleni milion metrów kwadratowych ścian i dachów

Władze Paryża podpisały niedawno umową z 33 prywatnymi przedsiębiorstwami oraz instytucjami publicznymi zakładającą zazielenienie ponad miliona metrów kwadratowych ścian i dachów.

Wstępna umowa podpisana została z instytucjami miejskimi i państwowymi (Paris Habitat, Opéra Bastille, Eau de Pari), ale i m.in. ze znanymi firmami deweloperskimi (Nexity, Immobilière 3F czy Bouygues Immobilier) i operatorami reklam (JC Decaux). Część z tych firm działa również na rynku polskim. Wizja zakłada stworzenie warunków oraz zasadzenie zieleni w postaci winorośli, pnączy, krzewów i traw. Głównym celem projektu jest walka ze zmianami klimatycznymi, a pobocznymi celami jest poprawa stosunków wodnych, bioróżnorodności oraz estetyki stolicy Francji. Mieszkańcy Paryża i turyści efekty zobaczyć mają za 5 lat.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/Champs-%C3%89lys%C3%A9es_from_Arc_de_Triomphe.jpg

Paryż | fot. Joe M500 | lic. CC-BY-2.0

Nie jest to pierwsza inicjatywa władz francuskiej stolicy – już od kilku lat prowadzi ona działania mające na celu zwiększenie powierzchni zielonych. Paryż jest miastem często doświadczającym wysokich stężeń zanieczyszczenia powietrza.  W szerszej perspektywie władze miasta planują rozwój stref tempo 30 oraz ograniczenia w poruszaniu się pojazdów z silnikami Diesla w centralnych rejonach miasta, o czym wcześniej informowaliśmy na łamach naszego portalu.