Paryż przyszłości – projekt Vincenta Callebauta

Paryż jest jednym z piękniejszych miast w Europie, zabytków, widoków, krajobrazów może pozazdrościć mu niejedno miasto na świecie. Czy w takim bądź razie miasto zakochanych potrzebuje drastycznej zmiany „wyglądu”? Takiego zdania jest nie tylko francuski architekt – Vincent Callebaut – który przedstawił Paryż jako zrównoważone i zielone do granic możliwości miasto, ale także same władze miasta.

O panu Callebaut wspominaliśmy już przy okazji miast pływających, jednym z autorów projektów był właśnie ten francuski architekt. Tak jak w przypadku miasta przyszłości Lilypads, tak i tutaj wizja stolicy Francji wydaje się być kontrowersyjna i niemal niemożliwa do zrealizowania. The 2050 Paris Smart City to projekt stworzony na zlecenie władz Paryża, pokazujący w jaki sposób można ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do 2050 roku o ok. 75%.

Przy współpracy z firmą Setec Bâtiment, Vincent Callebaut stworzył wizję Paryża, w której to króluje wysoka zabudowa mieszkaniowa wyposażona w tarcze fotowoltaiczne i termalne, produkujące energię oraz podgrzewające wodę. Woda opadowa zbierana byłaby w hydroelektrycznych pompach, których zadaniem byłoby produkowanie energii.

To tylko jeden z kilku szalonych pomysłów architekta. W projekcie uwzględniono również pionowe parki z bioreaktorami glonów, bambusowe wieże z warzywnymi ogródkami czy mosty w kształcie meduz.

Pomysł Callebauta wymaga drastycznej przebudowy i reorganizacji miasta, chociaż trzeba podziękować za pozostawienie największego symbolu miasta jakim jest wieża Eiffla, którą widać gdzieś w oddali na jednej z wizualizacji.

Projekt obecnie bardzo odległy czasowo, ale czy to oznacza, że niemożliwy do spełnienia za kilkadziesiąt lat?