Paryż: Ograniczenie do 30km/h na terenie całego miasta

W poniedziałkowy wieczór paryska burmistrz Anne Hidalgo zaprezentowała plan poprawy jakości powietrza w stolicy Francji. Ma to związek między innymi z marcowymi problemami miasta, o których pisaliśmy na naszej stronie.

Burmistrz przedstawiła plan zwalczania zanieczyszczeń w Paryżu. Jednym z punktów jest plan, aby zmniejszyć prędkość pojazdów indywidualnych paryżan do 30 km/h z wyłączeniem głównych osi komunikacyjnych miasta. Obecnie takie ograniczenia funkcjonują tam jedynie w pobliżu szkół.

Paryż | fot. Alexander Kagan | Unsplash
Paryż | fot. Alexander Kagan | Unsplash

“Chcemy odwrócić obecne zasady w Paryżu. Dziś poruszać można się z prędkością 50 km/h, z wyjątkami gdzie obowiązuje ograniczenie do 30 km/h. Jutro zasadą ma być 30 km/h z wyjątkami w postaci głównych dróg, gdzie obowiązywać ma prędkość maksymalna 50 km/h” – mówi francuskiemu radiu Europe1 Christophe Najdovski, zastępca burmistrza do spraw transportu. „To jest kwestia wyboru i polityki. Jeśli chcemy poprawy jakości powietrza, każdy musi się do tego przyczyniać”. Najdovski dodaje, że ograniczenie prędkości na mniejszych ulicach nie wpłynie na średnią prędkość poruszania się wszystkich paryżan, ponieważ już dziś wynosi ona około 15 km/h. Pomóc za to może w tworzeniu bardziej przyjaznych przestrzeni publicznych, przeznaczonych dla wszystkich mieszkańców. Część paryżan uważa jednak, że to złe rozwiązanie, które nie rozwiąże problemu zanieczyszczenia powietrza, a sama prędkość maksymalna nie będzie i tak przez kierowców przestrzegana.

Innymi pomysłami w projekcie władz Paryża są ograniczenia dla pojazdów z silnikiem Diesla, rozwój carpoolingu, wspólnych dojazdów czy miejskie wypożyczalnie samochodów.

Warto dodać, że średnia prędkość w „najwolniejszych” miastach w Polsce jest ponad dwukrotnie wyższa niż w stolicy Francji. Według rankingu portalu korkowo.pl wynosi ona 32,5 km/h dla Wrocławia, 34 km/h dla Krakowa, Poznania i Łodzi i 35 km/h dla Warszawy. Średnia prędkość poruszania się pojazdów w Katowicach to aż 46 km/h.

Źródło: Radio Europe1