AKTUALNOŚCI

Paryż bez samochodów

W niedzielę 27 września samochody zniknęły z Pól Elizejskich oraz innych ulic paryskiego śródmieścia.

fot. Agnieszka Tatarczak

fot. Agnieszka Tatarczak

Paryż, podobnie jak wiele europejskich miast, wyłączył z ruchu samochodowego szereg ulic w ramach „Dnia bez Samochodu”. Pomiędzy 11 a 18 w centrum miasta oraz w sąsiedztwie największych atrakcji turystycznych pojawić mogły się jedynie taksówki i pojazdy uprzywilejowane. Ulice wypełniły się ludźmi i różnymi aktywnościami. Wielu zainteresowanych udziałem w wydarzeniu narzekało na zezwolenie taksówkom na poruszanie się po ulicach, a także na pobieranie opłat za korzystanie ze środków publicznego transportu zbiorowego.  Być może miasto oraz organizatorzy – grupa Paris Sans Voiture – zmienią zasady w przyszłorocznej edycji, która już została zapowiedziana.

Przypomnieć warto, że Paryż boryka się z problemem smogu. Władze decydowały się już niejednokrotnie na wprowadzenie zakazu ruchu lub jego ograniczenie. Paryż planuje rozwój stref tempo 30 oraz ograniczenia w poruszaniu się pojazdów z silnikami Diesla w centralnych rejonach miasta.

Fotograf i twórca filmów Olivier Pascaud uwiecznił pięć ujęć „przed i po” dla najbardziej znanych turystom i mieszkańcom lokalizacji (Wieża Eiffla, Pola Elizejskie, Plac Bastylii, okolice Luwru oraz Opera Garnier):

Wieża Eiffla

Pola Elizejskie

Plac Bastylii

Opera Garnier

Rue de Rivoli