AKTUALNOŚCI

Powstanie pierwszy parklet w Polsce

Parklet to w prostych słowach rozszerzenie chodnika na obszar jezdni, a dokładnie miejsc parkingowych. Koncept małych przyulicznych miejsc do odpoczynku zaprojektowany został pierwotnie dla miast amerykańskich, a pierwszy parklet zainstalowano w 2010 roku w San Francisco.

Parklet w San Francisco, fot. Mark Hogan / lic. CC-BY-2.0

Parklet w San Francisco, fot. Mark Hogan / lic. CC-BY-2.0

Rozwiązanie szybko przyjęło się nie tylko za oceanem – dziś parklety spotkać możemy m.in. w Wielkiej Brytanii, Belgii czy na Ukrainie. Rozwiązanie podobne jest do ogródków restauracyjnych, które coraz częściej w podobny sposób ingerują w przestrzeń jezdni. Parklet z zasady jest jednak przestrzenią otwartą dla wszystkich mieszkańców.

Parklety mają zostać zamontowane wiosną na ul. Starowiejskiej w śródmieściu Gdyni. Gdyński projekt powstać ma w ramach budżetu obywatelskiego, a dokładniej inicjatywy „Usiądź na Starowiejskiej!” promowanej przez Stowarzyszenie Starowiejska. Sezonowa strefa odpoczynku ulokowana będzie w pasie drogi, wzdłuż chodnika i zajmą jedno lub dwa miejsca parkingowe. Jednocześnie ulica Starowiejska jest wciąż rozważana jako jedna z pierwszych gdyńskich ulic współdzielonych w ramach europejskiego programu Civitas Dynamo.

W bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Starowiejskiej mogą ponadto powstać nowe woonerfy. Stowarzyszenie Starowiejska chce doprowadzić do ich stworzenia na fragmencie ulicy Abrahama na południe od ulicy 10 Lutego oraz na ulicy Zygmunta Augusta. Ich realizacja może nastąpić dzięki kolejnej edycji budżetu obywatelskiego.