Otwarcie trzeciego etapu The High Line Park w Nowym Jorku

Wczoraj (21 września) doszło do otwarcia trzeciej i ostatniej części The High Line, atrakcji z roku na rok coraz bardziej popularnej, nie tylko wśród turystów, ale także mieszkańców Nowego Jorku.

The High Line, linearny park zbudowany na zabytkowej linii kolejowej znajduje się w zachodniej części Manhattanu. Droga do jego powstania była długa i kręta, bo nie tak łatwo było przekonać władze Nowego Jorku o tym, że nieużywana od kilku ładnych lat linia kolejowa może znaleźć nowe zastosowanie, a co dopiero nakłonić ich do współpracy i realizacji pomysłu, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

The aerial greenway crosses 20th Street in New York, Źródło: en.wikipedia.org

Lata 90. XX w. to czas, kiedy dzielnica Nowego Jorku Chelsea przechodziła gentryfikację. Powstające coraz to nowe obiekty usługowe, restauracje czy galerie handlowe nijak miały się do niszczejącej linii kolejowej, po której ostatni pociąg miał okazję przejechać w 1980 r. (na znaczeniu straciła ona niemal dwadzieścia lat wcześniej). Dla ówczesnego burmistrza Nowego Jorku Rudolpha Giulianiego oczywista była rozbiórka linii, dla Joshua Davida i Roberta Hammonda już nie. Dzisiaj założyciele grupy Friends of The High Line, 15 lat temu ludzie, którzy jako nieliczni widzieli w tym miejscu potencjał.

Po niemal 10 latach przygotowań i planów, w 2006 roku ruszyła budowa parku, po to aby w czerwcu 2009 roku można było otworzyć pierwszą sekcję parku na torach, prowadzącą od Gansevoort Street do West 20th Street. Dwa lata później doszło do otwarcia kolejnej części parku kończącej się na wysokości West 30th Street. 15 lat po podjęciu decyzji o założeniu grupy Friends of The High Line, dokładnie 21 września 2014 roku, udało się udostępnić mieszkańcom i turystom ostatnią już część The High Line. Ten odcinek wydaje się być najciekawszy ze wszystkich, ze względu na jego lokalizację, chociaż na całej długości parku każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego. Linia kolejowa w miejscu gdzie zaczyna się północna część High Line zawija na zachód i biegnie wzdłuż West 30th Street, docierając do 12th Avenue, skąd rozpościera się piękny widok na rzekę Hudson. Koniec parku znajduje się przy West 34th Street. Na 2015 rok przewidziano budowę jeszcze jednego małego odcinka w miejscu, gdzie kończy się drugi a rozpoczyna trzeci etap The High Line Park.

Map of High Line route in Manhattan, Źródło: en.wikipedia.org

Co takiego jest w tym miejscu, że przyciąga takie rzesze ludzi? Po pierwsze pomysł, niewiele jest przykładów takiego wykorzystania nieczynnych torów linii kolejowych. Tak zagospodarowania przestrzeń, będąca teraz przestrzenią publiczną dla wszystkich, zarówno młodych jak i starszych ludzi, rodzin z dziećmi czy osób niepełnosprawnych – na całej długości parku znajdują się windy umożliwiające dostęp do trasy, wydaje się być atrakcyjnym miejscem na spędzenie wolnego popołudnia. W tym miejscu czuje się także niezwykły klimat, klimat miasta, mimo, iż jest on niemal w samym centrum Manhattanu, wyniesienie parku ponad ulice i oddzielenie go roślinnością powoduje pewnego rodzaju odcięcie się od zgiełku panującego pod naszymi stopami, na ruchliwych ulicach Nowego Jorku.

Highline NYC, Źródło: commons.wikimedia.org

Roślinność znajdująca się wzdłuż ciągu pieszego nawiązuje do zarośniętych torowisk, jakie niegdyś zastali pomysłodawcy całego przedsięwzięcia. Na terenie parku odbywają się liczne wydarzenia, znajdują się punkty usługowe, głównie gastronomiczne, nie brak również małej architektury, czy amfiteatralnej niecki. Zobaczyć można także zrekonstruowane, jak i oryginalne tory, które dodają magii temu miejscu.

Reconstructed tracks at 20th Street, Źródło: en.wikipedia.org