Osiedle na planie kół, Dania

50 lat temu, w roku 1964,na przedmieściach Kopenhagi, w Brøndby powstało osiedle złożone ze zgrupowań domów letniskowych ukształtowanych na planie koła. Jak sprawuje się dziś? Czy jest możliwe mieszkanie tam przez cały rok?

Dania

Głównym zamierzeniem realizacji było skierowanie wszystkich domów frontem do otwartej, zielonej przestrzeni. Duńczycy postanowili ukształtować osiedle na planie kół. Drogi wewnętrzne oraz podjazdy samochodowe zlokalizowane są na tyłach domów, w centrum koła. Miało to nie tyle wyglądać zjawiskowo z lotu ptaka, co dawać szereg zalet z perspektywy przebywających tam ludzi. W osiedlu liczba ulic ograniczona jest do minimum co pozwala letnikom na spokojny wypoczynek.

Dania 2

Budynki nigdy nie były przeznaczone do całorocznego przebywania. Czy istnieje taka możliwość? Do wszystkich obiektów podłączona została elektryczność, infrastruktura wodociągowa oraz kanalizacyjna. Drewniana konstrukcja utrzymuje ciepło w okresie zimowym. Przy niewielkich inwestycjach możliwe byłoby zamieszkanie w takim osiedlu na cały rok.


Wyświetl większą mapę

Czy tego typu zabudowa nadaje się do kształtowania przedmieść? I czy poza wadami, wynikającymi z bardzo ekstensywnego wykorzystania terenu osiedla takie posiadają zalety? Z pewnością jest to rozwiązanie zapewniające przebywającym ciszę i spokój oraz stały kontakt z przyrodą i otwartą przestrzenią. Pomimo minimalizacji ilości ulic, zapewniony jest odpowiedni dojazd. Dodatkową zaletą osiedla jest ukształtowanie przestrzeni wspólnych, dzięki którym społeczność może się integrować.

 

źródła grafik: www.haveforeningen-harekaer.dk, twitter.com/HDfotograf