AKTUALNOŚCI

Oś Saska z planem miejscowym, można składać wnioski

Stołeczny ratusz podjął uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Osi Saskiej. Każdy zainteresowany może składać wnioski do planu tego wyjątkowego obszaru Warszawy do 17 grudnia. Czy Warszawa odzyska Pałac Saski ?

Warszawski magistrat rozpoczął prace nad uporządkowaniem przestrzeni zabytkowej części miasta jaką jest Oś Saska. Projekt miejscowego planu obejmuje teren położony między ulicami: Królewską, Grzybowską, al. Jana Pawła II, al. „Solidarności” i Krakowskim Przedmieściem, co stanowi ok. obszar 102 ha. Najważniejszym elementem przestrzeni objętej planem będzie z pewnością Oś Saska wraz z pl. Piłsudskiego, który to stanowi ważne miejsce w świadomości narodowej Polaków. Barokowa, pochodząca w XVIII w. Oś Saska wraz z Pałacem Saskim nawiązywała swoimi założeniami projektowymi do Wersalu Ludwika XIV, tym bardziej konieczna jest ochrona przestrzeni tego unikatowego w skali kraju założenia.

Każdy może mieć wpływ na ostateczny kształt planu – wnioski można składać do 17 grudnia, do czego zachęcamy – jest to przecież forma udziału społeczeństwa w formułowaniu planów, co pozwala każdemu z mieszkańców kreować przestrzeń. To lokalna społeczność najlepiej wie, jakie zmiany wprowadzić do otocznia, aby żyło się lepiej.

Do udziału zachęca również stowarzyszenie walczące o odbudowę Pałacu Saskiego i przywrócenie pl. Piłsudskiego jego dawnej świetności – Stowarzyszenie „Saski 2018”. Głównym celem działalności stowarzyszenia jest doprowadzenie do odbudowy pałacu wraz z pałacem Brühla oraz kamienicami przy ul. Królewskiej, do 2018 r. Data ukończenia – 2018 rok jest nieprzypadkowa – chodzi bowiem o setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach swojej akcji zachęca ludzi do partycypacji w projekcie planu. Od 2 do 16 grudnia w kawiarni Retrospekcja przy ul. Bednarskiej 28/30 w Warszawie (codziennie od 16:00) będzie stała skrzynka z logo stowarzyszenia, do której będzie można wrzucić swój wniosek. Organizatorzy zachęcają, aby wnioski uwzględniały wpisanie do planu odbudowy Pałacu. Oczywiście można również złożyć wniosek w Urzędzie Miasta Warszawy (dokładne informacje o wnioskach i o przystąpieniu do sporządzenia mpzp  tutaj).

Polacy nabywają przeświadczenie, że mają wpływ na to, co dzieje się w ich otoczeniu – ta świadomość jest niezwykle ważna. Wciąż nam dużo brakuje do krajów zachodnich, aczkolwiek jesteśmy coraz aktywniejsi. Akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie „Saski 2018” pokazuje, że coraz bardziej nam zależy na naszych miastach i chcemy zmieniać je z poziomu zwykłego obywatela.

Zachęcamy bardzo do udziału w składaniu wniosków do planu miejscowego. Im więcej głosów, tym realniejsze szanse powodzenia, szczególnie, że sprawa dotyczy tak cennego założenie jakim jest Oś Saska. Partycypacja społeczna jest niezwykle istotna – przecież to my będziemy korzystać z otaczającej nas przestrzeni, więc zróbmy wszystko, aby była ona jak najbardziej przyjazna.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu „Saski 2018” znajdziecie tutaj. Informacje o  samej akcji znajdziecie tu.

  • Mały Lis

    Jak najbardziej niech przywracają wygląd Warszawie! Oby oba pałace, a w szczególności Saski wyglądały tak jak przed wojną, niech wróci duch Warszawy. Jeśli nie chcą odbudowywać ich historycznie, niech chociaż zachowają zewnętrzną bryłę. Będzie to sztuczne trochę, ale na pewno lepsze, niż coś co kiedyś proponowano – szklaną wersję pałacu.

  • Jacek Kuskowski

    W kontekście planu miejscowego Osi Saskiej wszyscy skupiają się na detalu jakim jest Pałac Saski. Obszar objęty procedura sporządzenia mpzp obejmuje tereny problematyczne ze względów społecznych, kulturalnych (Teatr Żydowski i rosnące obok/zamiast wieżowce), infrastrukturalnych (stan techniczny os. Za Żelazną Bramą), estetyczny, komunikacyjny, edukacyjny (likwidacje szkół na skutek odzyskiwania nieruchomości) etc. Wnioski należy składać właśnie w kontekście tych problemów, a nie Pałacu Saskiego, co do którego potrzeby odtworzenia głosy są mocno podzielone.