AKTUALNOŚCI

Oksford zakaże wjazdu pojazdom benzynowym

Władze Oksfordu zaprezentowały plany zakazu wjazdu zarówno dla pojazdów z silnikami Diesla, jak i pojazdów benzynowych. Centrum angielskiego miasta może stać się pierwszą strefą zerowej emisji na Wyspach Brytyjskich.

Oksford autobusy

Autobusy w centrum Oksfordu | fot. Wojciech Wojtowicz

Propozycja wiąże się z przekraczaniem dopuszczalnych wartości w wybranych rejonach centrum miasta. Oksford jest jednym z brytyjskich miast z wyróżniającym się odsetkiem ruchu rowerowego oraz jest prekursorem w budowie parkingów typu P&R na przedmieściach – pierwsze z nich powstały ponad 50 lat temu. Pomimo tego charakterystyczne w krajobrazie miasta są zakorkowane ulice przez co miasto znalazł0 się wśród 11 brytyjskich miast przekraczających dozwolone wskaźniki.

Zakazy i ograniczenia wprowadzane mają być stopniowo. Już dziś wjazd do centrum Oksfordu jest znacznie utrudniony. Część prowadzących do miasta ulic wyłączona jest dla ruchu indywidualnego. W pierwszej z faz, której realizacja planowana jest do 2020 roku, część ulic przeznaczona zostanie wyłącznie dla pojazdów zero-emisyjnych. Wraz z rozwojem technologii ma wzrastać liczba dróg przeznaczanych wyłącznie dla pojazdów elektrycznych. Całe centrum ma zostać objęte strefą do 2035 roku. Równocześnie miasto planuje zwiększać liczbę stacji ładowania, zarówno dla pojazdów indywidualnych, jak i dedykowanych taksówkom. Wzrastać ma także liczba miejsc parkingowych i postojów taksówkowych wyłącznie dla pojazdów elektrycznych.

Wcześniej podobne plany dotyczące swoich centrów prezentowały m.in. Madryt czy Oslo.