Odeszli w ubiegłym roku
W dzień wszystkich świętych wspominamy architektów i urbanistów, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
W styczniu odszedł prof. Stanisław Juchnowicz, architekt i urbanista, współtwórca planu Nowej Huty i autor projektu centrum Łodzi, honorowy obywatel Krakowa zmarł w wieku 96 lat. Studia architektoniczne realizował na trzech uczelniach: Politechnice Lwowskiej, Akademii Górniczej w Krakowie oraz na Politechnice Gdańskiej, gdzie na Wydziale Architektury uzyskał dyplom magistra inżyniera architekta. W krakowskiej uczelni założył Ośrodek Kształcenia Urbanistów dla Krajów Rozwijających się, którego był dyrektorem, a od 2005 r. przewodniczącym Rady Naukowej (Międzynarodowe Centrum Kształcenia PK). W 1991 r. zorganizował na Wydziale Architektury PK Instytut Projektowania Miasta i Regionów, którym kierował przez kilka lat. Prof. Stanisław Juchnowicz był członkiem zespołu, który przygotowywał założenia urbanistyczne Nowej Huty. Projektował również centrum Łodzi i gmach frontowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W listopadzie 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
W czerwcu zmarł w wieku 75 lat prof. Krzysztof Domaradzki, architekt i urbanista, prowadzący warszawską pracownię Dawos. Twórca wielu planów miejscowych oraz koncepcji urbanistycznych dla stolicy, między innymi rejonu Ronda Wiatracznej, Służewca i Ściany Wschodniej. Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek Towarzystwa Urbanistów Polskich, w tym wiceprezes w latach 2000 – 2006. Autor książki „Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka”. Znany w stolicy jako twórca dzisiejszego wystroju Traktu Królewskiego w Warszawie, na odcinku od Placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat do Ronda de Gaulle’a. W 2016 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i naukowo-dydaktycznej w dziedzinie architektury, za wkład w promowanie problematyki tożsamości historycznej stolicy”.
Pierwszego dnia lipca zmarł w wieku 93 lat Stanisław Michel, architekt związany z powojennym Gdańskiem. Po II wojnie światowej rozpoczął edukację na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i włączył się w ruch odbudowy miasta ze zniszczeń wojennych. Od 1982 roku członek architektonicznej grupy ZAPA. Był twórcą Planu Szczegółowego Zagospodarowania Śródmieścia Gdańska oraz planu ogólnego miasta Rumia. W swojej karierze stworzył dziesiątki projektów – zarówno realizacje modernistyczne, jak wieżowiec Olimp we Wrzeszczu, jak i projekty budowy i odbudowy ponad stu gdańskich kamienic. W 2017 r. uhonorowano go tytułem „Zasłużony w Historii Miasta Gdańska”.
Kilka dni później informowaliśmy o śmierci Michała Borowskiego. Borowski urodził się w 1950 r. Studiował na Politechnice Warszawskiej, a w 1974 ukończył studia na Wydziale Architektury Królewskiej Politechniki w Sztokholmie. To w szwedzkich pracowniach architektonicznych rozpoczął swoją karierę. Pracował również jako asystent i wykładowca na Wydziale Architektury Królewskiej Politechniki w Sztokholmie. Był członkiem Związku Architektów Szwedzkich, Związku Szwedzkich Budowniczych oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich. W latach 2003-2006 pełnił funkcję Naczelnego Architekta Miasta. Był współtwórcą takich projektów, jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Stadion Narodowy czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.