O architekturze i wodzie na konferencji ICAADE 2019

W dniach 13-16 października na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbędzie się trzecia edycja International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering

Amfibijne planowanie, urbanistyka i architektura pozwalają na zrównoważone wykorzystanie obszarów nadwodnych przy minimalnej ingerencji w naturalne cykle przyrodnicze. Obejmują racjonalną gospodarkę zasobami wodnymi, nowoczesną ochronę przeciwpowodziową, zagospodarowanie terenów zalewowych oraz wodnych, rewitalizację frontów wodnych, a także budynki pływające i wiele innych zagadnień wpisujących się w szeroką dyskusję na temat dostosowania środowiska życia człowieka do zmian klimatu.

Konieczność zintegrowanego gospodarowania wodami jest dziś jednym z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych i musi się przekładać na nowe podejście do kształtowania miast. Rozwiązywanie problemów występujących na styku zabudowy i wody jest zadaniem coraz chętniej podejmowanym, dającym coraz ciekawsze efekty, określanym wręcz nazwą „urbanistyki wodnej” – mówi dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek, profesor WAPW, członek komitetu naukowego ICAADE 2019.

ICAADE tworzy otwarte forum dla przedstawicieli różnych środowisk: architektów, urbanistów, architektów krajobrazu, specjalistów z dziedziny inżynierii lądowej, wodnej, oceanicznej, inżynierii środowiska i wielu innych. W wydarzeniu biorą udział zarówno akademicy, projektanci, studenci, jak również przedsiębiorcy i przedstawiciele władz.

– Fakt, że ICAADE 2019 odbędzie się w Warszawie, nie jest przypadkowy – mówi dr Łukasz Piątek, współprzewodniczący konferencji, adiunkt na WAPW – Realizacja w ramach przebudowy Bulwarów Wiślanych tak wielu budynków amfibijnych, tj. budynków zdolnych do unoszenia się na wodach powodziowych, to przedsięwzięcie istotne na skalę światową. W połączeniu z zachowaniem półnaturalnego charakteru Wisły, czyni to z Warszawy doskonałe miejsce o dyskusji o amfibijnej architekturze.

Specjalnymi gośćmi tegorocznej edycji ICAADE będą architekci:

  • KoenOlthuis, założyciel Waterstuodio.NL, uznanego biura specjalizującego się w projektowaniu budynków pływających, autor Float!: Building on Water to Combat Urban Congestion and ClimateChange. W 2007 roku został umieszczony na 122 miejscu na liście najbardziej wpływowych ludzi na świecie magazynu Time. (https://www.waterstudio.nl/).
  • Richard Coutts, lider Baca Architects, pracowni wielokrotnie nagradzanej za realizacje na obszarach wodnych i zalewowych, autor Aquatecture. Buildings and CitiesDesigned to Live and Work with Water(https://www.baca.uk.com/).
  • Rutger de Graaf, wykładowca w Rotterdam University of Applied Sciences, założyciel DeltaSync i Blue21, biur inżynieryjnych zajmujących się rozwiązaniami dla nawodnej urbanistyki: od pływających budynków, takich jak  po pływające miasta (https://www.blue21.nl/)
  • Saif Ul Haque, dyrektor programu Research and Design w Bengal Institute for Architecture, Landscapes and Settlements, właściciel biura Saif Ul HaqueSthapati, laureat nagrody Aga Khan Architecture Award2019 za projekt amfibijnej szkoły Arcadia Project (https://bengal.institute/team/saif-ul-haque/).
  • Marek Piwowarski, architekt krajobrazu, wieloletni pełnomocnik Prezydenta M. St. Warszawy ds. Wisły i dyrektor Zarządu Zieleni M. St. Warszawy.

Program konferencji – LINK

Więcej na www.icaade.org

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.