AKTUALNOŚCI

Nye: duńskie osiedle bez samochodów

Na północ od Aarhus, drugiego co do wielkości miasta Danii, powstanie pierwsze w tym kraju osiedle pozbawione samochodów.

Nye, bo tak nazywa się projekt dla północnego rejonu Aarhus, będzie mogło zamieszkiwać od 10 do 15 tys. osób. Przedmieście wpisuje się w strategię rozwoju mieszkalnictwa regionu, które zakłada kompleksowe podejście do kwestii zrównoważonego rozwoju. Aarhus w przeciągu ostatnich 70 lat podwoiło liczbę mieszkańców do 260 tys., w kolejnych 20 latach planowany jest napływ około 75 tys. osób.

nye_2

Koncepcja dzielnicy Nye; źródło: Cebre

Nowy teren mieszkaniowy oczywiście ma łączyć nowoczesne technologie, z licznymi terenami zieleni i poszanowaniem okolicznej natury. Obszar o powierzchni około 220 ha zostanie skomunikowane z centrum Aarhus linią szybkiego tramwaju oraz licznymi drogami rowerowymi. To co odróżnia duński projekt od innych przedmieść to podejście do samochodów. W budynkach nie będzie garaży podziemnych. Mieszkańcy nie będą mogli zrobić zakupów w centrum handlowym, a później bezpośrednio wjechać do garażu a stamtąd windą do mieszkania. Projektanci zakładają, iż nie da się zakazać najemcom posiadania samochodu. Będą oni mogli parkować swoje pojazdy w garażach umieszczonych na zewnątrz osiedla, w „rozsądnych” odległościach. Zmusi to jednak mieszkańców do poruszania się, poznania swojej okolicy, natknięcia się na sąsiadów czy zrobienia zakupów w lokalnych sklepach.

Całość założenia podzielona jest na mniejsze kwartały, które ułożone są wokół centralnej strefy z przystankiem tramwajowym i obiektami handlowymi. Poszczególne kwartały zyskają własną tożsamość kreowaną kontekstem miejsca. Parki, kanały oraz zbiorniki wodne będą terenami rekreacyjnymi, umożliwią również odpowiednią retencję wodną. Budynki posiadać będą zaś zielone dachy i ściany.

Nye-1-etap

Koncepcja zagospodarowania terenu; źródło: Kommuneplantillæg nr. 25 til kommuneplan 2013 for første etape af Nye

Właściciel terenu Tækker Group w pracach planistycznych ściśle współpracuje z lokalnymi władzami. Inwestor zatrudnił do zaprojektowania kwartałów 9 krajowych biur architektonicznych: Aart Architects, CEBRA, LOOP + Hune&Elkjaer, C.F. Moller, Bjarke Ingels Group, Friis&Moltke, JDS, Fri til mikset arkitektur oraz Dorte Mandrup Arkitekter. Wszystkie etapy Nye oddane do użytku mają być do 2020.

nye-arkitekterne

Podział terenu wg pracowni; źródło: nye.dk