Nowy Jork: Mikroapartamenty w jednym z najdroższych miast świata

Przedstawiamy propozycję mikroapartamentów dla 1-2 osób, która zwyciężyła w 2013 rywalizację adAPT NYC. Budynek ukończono w tym roku:

wizualizacja: nArchitects

wizualizacja: nArchitects

Ideą projektu My Micro NY było zapewnienie grupom niżej sytuowanym możliwości zamieszkania w jednym z najdroższych miast świata, jednocześnie odwodząc ich od zamieszkania w podmiejskim domu i pogłębiania zjawiska urban sprawlu. W rywalizacji adAPT architekci stanęli przed wyzwaniem spełnienia minimalnych regulacji, obowiązujących w Nowym Jorku. Miał być to pierwszy mikro-apartamentowiec w mieście.

Budynek wybudowany został w tym roku w dzielnicy Manhattan’s Kips Bay. Łącznie składa się z ok. 90 elementów prefabrykowanych, ustawianych za pomocą dźwigów. Przygotowanie poszczególnych modułów rozpoczęło się jeszcze w 2014 roku, zaś prace budowlane w miejscu usadowienia budynku trwały od marca 2015 roku.

My Micro NY to projekt adresowany do wszystkich grup społecznych. Aż 40% z 55 mieszkań przeznaczona jest przystępnych cenowo i dostępnych dla wszystkich grup społecznych. Wszystkie mikroapartamenty mają powierzchnię około 30 metrów kwadratowych.

Przypomnieć warto tu o wrocławskiej inwestycji mikroapartamentowców w sąsiedztwie Placu Grunwaldzkiego. Inwestor przebudował były uniwersytecki hotel, tworząc około 150 mieszkań o powierzchni od 12 do 27 metrów kwadratowych.