Nowy deptak w Gdyni oraz inauguracja projektu Gdynia Playground 2014

W drugi weekend lipca w Gdyni na ulicy Starowiejskiej utworzony zostanie tymczasowy deptak. Jest to element jednego z wydarzeń podczas Gdynia Design Days.

Podczas akcji przygotowane zostaną specjalne wystawy oraz wydarzenia, dotyczące między innymi mobilności miejskiej. Zamknięcie tej ulicy pokazać ma czy jest możliwe i uzasadnione przeznaczenie jej wyłącznie dla ruchu pieszego. Jednocześnie na stronie mobilnagdynia.pl dostępny jest kwestionariusz, w którym zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą wyrazić swoje zdanie na temat kształtu ulicy w przyszłości. Ankieta jak i cały program Mobilna Gdynia jest elementem unijnego projektu Civitas Dyn@mo, realizowanego przez nadmorskie miasto z trzema zagranicznymi partnerami: koordynatorem projektu, Akwizgranem (Niemcy), Koprivnicą (Chorwacja) oraz Palma de Mallorca (Hiszpania). Dotyczy on planowania zrównoważonej mobilności miejskiej.

Ulica Starowiejska stanowiła dawną oś wsi Gdynia. Podczas budowy miasta została wyprostowana i zabudowana kamienicami, jednak straciła swoje główne znaczenie na rzecz ulic Świętojańskiej i 10 Lutego. W zeszłym roku w ramach programu uspakajania ruchu powstał na niej jeden z pierwszych w Gdyni kontrapasów rowerowych.

Aktualizacja:

W czasie wydarzenia, w przestrzeni ulicy Starowiejskiej, przewidziane są liczne atrakcje, a wśród nich:
– warsztaty i wystawy związane z festiwalem Gdynia Design Days
– 11:00-15:00 (sobota i niedziela) Teatr Czwarte Miasto, w ciągu ul. Starowiejskiej, przedstawi humorystyczne inscenizacje dotyczące aktywnych sposobów podróżowania,
– 11:00-16:00 (sobota) w gdyńskim Infoboxie Maciej Zielonka oraz Marta Gibczyńska przeprowadzą otwarte dla wszystkich warsztaty dot. kształtowania przyjaznej przestrzeni miejskiej, na przykładzie ulicy Starowiejskiej,
– 11:00-15:00 (sobota) na wysokości Lavenda Cafe odbędą się live-painting pt. „Miasto ciasto” oraz warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży (młodsze dzieci zapraszamy z opiekunem) pod tytułem „Ulica moich marzeń, wszystko się może zdarzyć”, które poprowadzi Plastyk Miasta – p. Jacek Piątek.

Do wydarzenia przyłączą się też punkty usługowe z ulicy Starowiejskiej.

Ulica Starowiejska w Gdyni, źródło: Google Maps

Ulica Starowiejska w Gdyni, źródło: Google Maps

Więcej informacji na: www.gdyniadesigndays.eu i www.mobilnagdynia.pl

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.

Natomiast jutro, 29 czerwca 2014 nastąpi uroczyste otwarcie Gdynia Playground 2014 – projektu, który na stałe wpisał się w letni krajobraz Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Tematem tegorocznej edycji imprezy jest Nastrajanie Miasta. Celem wydarzenia jest promocja designu w przestrzeni publicznej. Na Bulwarze Nadmorskim zainstalowane zostaną interaktywne projekty artystyczne, które zostaną tam do końca wakacji.