AKTUALNOŚCI

Nowoczesne wieżowce wizytówkami miast?

Informacja prasowa infowire

Szpecą krajobraz miasta czy wzbogacają jego wygląd i są świadectwem rozwoju? W Polsce z roku na rok przybywa nowoczesnych drapaczy chmur, niczym nieodbiegających od tych, które zobaczymy w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie Zachodniej. Czy wizerunek naszych miast zmienia się w związku z tym na lepsze?

Powstające obecnie wieżowce są przede wszystkim symbolem dynamiki kraju. Świadczą o tym, że znajdujące się w nim miasta się rozwijają, a żyjący w nich ludzie mają duże aspiracje. Buduje to pozytywny wizerunek i pokazuje, że warto dane miasto odwiedzić, zamieszkać w nim lub zainwestować tam swoje pieniądze. Wystarczy spojrzeć na Nowy Jork, Tokio czy Seul.

Co ważne, nowoczesne wieżowce są ponadto często obiektami o bardzo dużej wartości artystycznej. Dzięki nim miasta pięknieją. Przykładem jest Żagiel Libeskinda w Warszawie. „Dotychczas żaden ze współczesnych warszawskich budynków nie był w stanie rywalizować z Pałacem Kultury i Nauki. Dominował on nad wszystkimi obiektami. Złota 44 ze swoją ekspresją, jako »budynek rzeźba«, stanowi konkurencję. Ma być symbolem nowego kraju, wolności, aspiracji i wolnego rynku, stojącym w kontrze do tego, co zaoferował nam komunizm” – mówi serwisowi infoWire.pl Rafał Szczepański, wiceprezes firmy BBI Development SA.


 
  • Alex VV

    To jest absolutna prawda, że dopóki nie pojawił się Żagiel, to pałac był okiem tego cyklonu zwanego Warszawą. Teraz pałac został odciążony, nie jest już przyciężkim słońcem wokół którego krążą pomniejsze satelity, balast się rozłożył, a centrum wygląda o wiele lepiej. Złota naprawdę mi się w tym wszystkim podoba.