AKTUALNOŚCI

Jakie nowe nazwy ulic polskich miast?

Samorządy pracują właśnie nad zmianami nazw ulic w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. My przyglądamy się ciekawym alternatywom dla obecnych nazw.

Ulica Armii Czerwonej w Białym Borze funkcjonuje do dziś. Wielokrotne próby zmiany jej nazwy z woli mieszkańców kończyły się fiaskiem. W 2014 spośród 90 głosujących mieszkańców, aż 74 było przeciwne zmianom. Dziś wiemy, że wbrew woli mieszkańców nazwa ta zniknie, podobnie jak setki innych w całej Polsce.

O tym jak poważne wyzwanie czeka przed samorządami mówią liczby: około 1500 nazw w całej Polsce, przy czym w samej Warszawie zmiany dotkną około 30 tysięcy mieszkańców i wiele firm. Przy jakich „nowych” ulicach będą mieszkać Polacy? Przyjrzeliśmy się „neutralnym” nazwom, które już funkcjonują w przestrzeni miast:

Warszawa | fot. Wojciech Wojtowicz

Warszawa | fot. Wojciech Wojtowicz

Poniedziałkowy Dół w Krakowie

W południowej części Krakowa znajduje się ulica Zabawa. Po pobycie na niej możemy trafić na drugi koniec miasta, na ulicę Poniedziałkowy Dół (dzielnica Zwierzyniec). Szczęśliwie dla tej ślepej uliczki obowiązuje zakaz wjazdu dla wszystkich poza mieszkańcami.

Na Kazimierzu natkniemy się za to na ulicę Kupa (nazwa ulicy pochodzi od synagogi, zbudowanej z funduszy pochodzących z kasy kahalnej – czyli „kupy”). Władze Krakowa nadały ulicom w rejonie Bronowic nazwy związane z „Weselem” – Rydla, Czepca, Racheli, Wesele czy Wernyhory.

Od Dowcipu po Drogę Mleczną

Z ulicą Dowcip (Warszawa Śródmieście) powiązana może być nazwa „Figiel” (Szczęśliwice). Z podobnie krótkich i zapadających w pamięć nazw wymienić można Kalambur, Drobiazg, Loteryjki, Burleska czy Akcent. Na Ursynowie spotkamy ulice Alternatywy i Polskie Drogi, a na Ursusie Posag 7 Panien. W sąsiedztwie centrum handlowego Arkadia znajduje się ulica Pamiętajcie o Ogrodach.

W kwestii nazewnictwa ulic niewątpliwą przewagę mają nowe osiedla. Warszawskie ulice Cichej Wody, Lisi Jar, Za Łąkami (Kabaty), Małej Łąki czy Lasek Brzozowy (Natolin) w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z sielskością, w przeciwieństwie do gdyńskich ulic Wschodzącego Słońca czy Porannych Mgieł w ekstensywnie zabudowanej dzielnicy Wiczlino. W ich sąsiedztwie znajduje się Droga Mleczna.

Bajkowo i telewizyjnie

Fani „Gwiezdnych Wojen” mogą pojechać do Grabowca pod Toruniem, gdzie znajduje się ulica Obi-Wana Kenobiego.

W samym sercu Warszawy zlokalizowana jest ulica Kubusia Puchatka (nazwa wybrana w konkursie). Z pierwszą z nich łatwo powiązać ulice Tomcia Palucha, Balbinki czy Jacka i Agatki. Warszawskie „bajkowe” nazwy ulic to jednak nic, w porównaniu z sąsiednimi Łomiankami. Równoległe do siebie są ulice Kaczki Dziwaczki, Kopciuszka, Kota w Butach, Waligóry, Koszałka Opłaka, Czerwonego Kapturka, Dobrej Wróżki, Złotej Rybki czy Krasnoludków. Podobne znajdziemy na jednym z olsztyńskich osiedli: Myszki Miki, Bolka i Lolka, Jasia i Małgosi, Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Smerfów, Pszczółki Mai, Calineczki, Kopciuszka czy Królewny Śnieżki.

Bajkowe osiedle znajduje się również w rejonie lotniska w Poznaniu – spoza wymienionych nazw znajdziemy tam ulicę Pana Kleksa, Guliwera czy Wieczorynki.

Płynnie przechodząc do tematu mediów – jedna z ulic w Krynicy Morskiej nosi od kilkunastu lat nazwę Teleekspressu. Nie wiemy jednak czy ustawa dotknie i tę nazwę – wszak program ten pojawił się na antenie w 1986.

Samorządy dziękują inwestorom

Biskupice Podgorne ulica LG

Ulice LG Electronics spotkamy w Mławie oraz podwrocławskich Biskupicach Podgórnych. W tych drugich sąsiaduje dumnie z ulicą Seulską, Koreańską, Innowacyjną oraz Współpracy, co jest szczególnie znaczące w miejscowości posiadającej kilkanaście ulic. Zaledwie 40 km dalej, w Świdnicy istnieje aleja Colgate. W Łodzi możemy pochodzić po ulicy Gilette, tu również w towarzystwie ulicy Innowacyjnej. O dziwo ulica Żyletkowa w mieście nie występuje.

W Szczecinie do pewnego salonu samochodowego prowadzi ulica Andre Citroëna. W Sosnowcu, Warszawie i podpoznańskich Komornikach możemy przejechać się ulicą Gottlieba Daimlera.

Tłumaczeniowy miszmasz

Wiele nazw w miastach zachodniej części kraju przetłumaczonych zostało z języka niemieckiego, często zbyt dosłownie. Przyjrzeć można się temu zjawisku w Gdańsku gdzie Tagnetergasse przetłumaczono na Tandeta, Faulgraben na Gnilną, Hundegasse na Ogarną. Nazwa Żabi Kruk przetłumaczona została z niemieckiego Poggenpfufl (Ropusze Bajoro).

Dzisiejsza ulica Piwna nazywała się wcześniej Jopengasse, a pozostając w tym temacie warto wspomnieć o niemieckiej nazwie dzisiejszej ulicy Syrokomli – Piwkostrasse.

Precz z rzeżuchą!

Na życzenie nowych mieszkańców warszawskiego Wilanowa radni zgodzili się, by rzeżuchę w nazwie budowanej ulicy zastąpiła rukola. Jak stwierdził jeden z radnych „Z ulicą Rukoli będzie bardziej nowocześnie”. O dziwo radni nie zgodzili się na nazwy ulic Awokado i Mango, ostatecznie nazwane Winogronową i Pigwy.

Wśród innych interesujących nazw możemy znaleźć m.in. Przechód Schodowy (Bielsko Biała).

 

Samorządy dotknęła właśnie paląca kwestia zmiany nazw ulic. Jak okazuje się zmiana nazwy nie jest jedynym rozwiązaniem. W Czarnem (woj. pomorskie) ulice 22 lipca i Świerczewskiego mogą zostać zachowane. Samorządowcy planują obejść ustawę dekomunizacyjną i zachować nazwę Świerczewskiego (lecz nie Karola), zaś nazwę 22 Lipca powiązać z nowo powstałym lokalnym świętem. Choć i to nie byłoby konieczne – wszak 22 lipca to dzień nadania konstytucji oraz kodeksu cywilnego Księstwu Warszawskiemu – pomysł pojawił się w Ostrołęce. W podobnym tonie: ulicę Janka Krasickiego przemianować można na biskupa Ignacego Krasickiego.

Z tego pomysłu prawdopodobnie nie skorzysta większość miast. Co więc zastąpi Armię Czerwoną, Obrońców Stallingradu, Przodowników Pracy, Armię Ludową, Gwardię Ludową, Dąbrowszczaków, Aleksandra Zawadzkiego, Ludwika Waryńskiego, Zygmunta Modzelewskiego czy Józefa Ciszewskiego? Mamy nadzieję, że nie będzie to (ulica) Tandeta.

Najpopularniejsze ulice w Polsce według GUS:

1. Polna 3090;
2. Leśna 2999;
3. Słoneczna 2414;
4. Krótka 2270;
5. Szkolna 2175;
6. Ogrodowa 2172;
7. Lipowa 1684;
8. Brzozowa 1552;
9. Łąkowa 1508;
10. Kwiatowa 1480.

Znacie jakieś równie ciekawe nazwy? Wyślijcie na nasz adres e-mail.