AKTUALNOŚCI

Niezbędnik urbanisty: CartoDB.com

Zdarzyła wam się sytuacja, w której chcieliście wykonać szybką mapkę do danego opracowania, przedstawiającą proste zjawisko, ale niestety nie mieliście dostępu do oprogramowania które wam to umożliwi? A może wasz przenośny komputer nie jest wystarczająco wydajny, żeby obsłużyć dużą wizualizację danych w oprogramowaniu GISowym, lub też zwyczajnie zabrakło Wam odpowiednich danych?

Logo CartoDB

Jeśli na któreś z wyżej postawionych pytań odpowiedzieliście twierdząco, to mam dla Was rozwiązanie. Nazywa się CartoDB.

CartoDB to przestrzenna baza danych działająca w chmurze, która umożliwia przechowywanie oraz wizualizację danych przestrzennych przy użyciu przeglądarki. Dzięki temu narzędziu, możemy szybko wykonać mapę zarówno w oparciu o wgrane przez nas dane, lub przy użyciu danych wbudowanych na stałe w bazę strony.

Na uwagę zasługują możliwości samego serwisu.  Za podkład do naszych opracowań mogą służyć warstwy pochodzące od producenta ( CartoDB maps), ale także mapy bazowe pochodzące z Google Maps (pamiętajmy, że Google Maps nie są dostępne jako usługa WMS), Nokia Maps, a także umożliwia podpięcie własnego WMS-a.

Zarządzanie stylem

Imponujące są także możliwości dotyczące formatów wejściowych naszych danych – chmura obsługuje takie formaty, jak .CSV, .TAB, .SHP, .KML, .KMZ, XLS, .XLSX, GEOJSON, .GPX, .OSM, .BZ2, .ODS czy .SQL. Znacznym ułatwieniem oraz usprawnieniem pracy jest funkcjonalność polegająca na imporcie danych bezpośrednio z naszego Google Drive lub Dropboxa. Ciekawą funkcją jest wizualizacja danych przestrzennych zawartych w Excelu.

Różne Typy Wizualizacji map

Po imporcie, możemy dowolnie zarządzać strukturą naszej bazy danych. Chmura umożliwia wiele niezbędnych funkcji, takich jak tworzenie tabel, sortowanie, zmiana typu danych oraz oczywiście edycja zawartości bazy danych. To jednak tylko początek możliwości – prawdziwe oblicze programu możemy poznać dopiero przy doborze wizualizacji danych na mapie – program daje umożliwia wiele różnych sposobów prezentacji danych – od obrazowania przestrzennego danego zjawiska, po punktowe. Możemy także tworzyć “infowindows”, wyświetlające na mapie dane dotyczące danego atrybutu.  Jeśli dalej uważamy, że wbudowane funkcje to za mało – do naszej dyspozycji pozostaje także edytor CSS, a wtedy naszym jedynym ograniczeniem pozostaje nasza wyobraźnia.. i znajomość CSS’a, oczywiście.

Wersja darmowa umożliwia wykonanie 5 tabel z danymi, zapewnia 5mb miejsca na dane przestrzenne, a także pozwala wyświetlić nasze opracowanie do 10 tysięcy razy. Wersja płatna serwisu, działająca bez limitu to koszt od 29$ do 299$ miesięcznie – w zależności od potrzeb użytkownika. Naszym zdaniem, do wykorzystywania jako narzędzia wspomagającego pracę w desktopowych systemach GIS – wersja darmowa jest w zupełności wystarczająca. Zachęcamy do wypróbowania pod adresem: http://cartodb.com/.