Nietypowa miejska podłoga – Dzielnica Finansowa w Sankt Gallen

Stadtlounge – obszar położony w centralnej części Sankt Gallen to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych przestrzeni miejskich położonych w tej szwajcarskiej miejscowości. Wszystko dzięki nietypowej posadzce, która pokrywa powierzchnię 4,126 mkw.

A posadzką tą jest… czerwony, miękki tartan. Autorzy projektu – Carlos Martines i Pipillotti Rust stworzyli wyjątkową przestrzeń położoną na ulicach nowej dzielnicy finansowej miasta. Teren ten, poprzednio zagospodarowany przez fabryki, oprócz nowej zabudowy potrzebował także elementu który doda mu życia. Własnie dlatego autorzy projektu zadecydowali że nowa posadzka będzie zrobiona z czerwonej, grubej gumy. Sam typ nawierzchni nie byłby tak bardzo zadziwiający, gdyby nie fakt, że gumą pokryte są nie tylko podłogi, ale także meble miejskie, fontanny, miejsca parkingowe, a także pokrywy studzienek kanalizacyjnych. Dzięki temu, całość przestrzeni wygląda jak zrobiona z jednego kawałku materiału.

Dzielnica nie jest mocno zagospodarowana zielenią – na terenie znajduje się jedynie parę miłorzębów delikatnie kontrastujących z intensywnym kolorem podłoża. Na uwagę zasługuje także sposób, w jaki zostały wyznaczone miejsca parkingowe oraz miejsca do parkowania rowerów – zamiast standardowego różnicowania typem nawierzchni, autorzy koncepcji postawili na identyfikację graficzną. Innym ciekawym elementem jest oświetlenie – przestrzeń rozjaśniają rozwieszone na stalowych linach lampy w kształcie dużych, nieregularnych chmur. Dzięki temu, miejsce to wieczorem zyskuje wyjątkowy i oryginalny klimat.

Realizacja to jest także doskonałym przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego. Całośc projektu kosztowała ok. 3.5 miliona franków szwajcarskich. Inicjatorem realizacji projektu były władze miejskie, lecz fundatorem 80% wartości projektu był Raiffaissen Bank, który na terenie dzielnicy ma swoją siedzibę. Bank potraktował ten projekt jako szansę do kreatywnego marketingu miejskiego i trzeba przyznać, że to zadanie zdecydowanie im się udało wykonać.