„Po co nam NIAiU?” – film „Bloki”, dyskusja, wydarzenia miejskie

W najbliższy piątek, 11 maja, w Kinie Muranów, o godzinie 18.00 zapraszamy na projekcję filmu „Bloki” w reżyserii Konrada Królikowskiego. Po filmie podyskutujemy z zaproszonymi gośćmi o zadaniach, które stoją przed Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki.

„Bloki” to pierwszy długometrażowy obraz poświęcony budownictwu mieszkaniowemu w Polsce od roku 1956 do czasów współczesnych. Składają się na niego między innymi wywiady z architektami – twórcami znanych polskich osiedli, lokatorami, krytykami architektury i historykami. Nie jest to film jedynie o architekturze, ale wieloaspektowy zapis przemian powojennej Polski. Tytułowe bloki były obiektem marzeń Polaków, ale też miejscem, z którego się ucieka. Bloki można postrzegać jako zjawisko architektoniczne, urbanistyczne lub socjologiczne.

Po filmie planujemy dyskusję z udziałem reżysera oraz zaproszonych gości: prof. Waldemara Baraniewskiego, dr. hab. Andrzeja Szczerskiego, Bogny Świątkowskiej i Michała Owadowicza, którą poprowadzi Zastępca Dyrektora NIAiU – Izabela Pastuszko.

W dniu oraz w przeddzień pokazu w trzech lokalizacjach w Warszawie przy skwerze ks. Twardowskiego, obok kina Muranów oraz w podcieniach Domów Centrum przy ulicy Marszałkowskiej będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z naszymi kubikami, w których ukryte będą miniatury budynków, wykonane w technologii 3D: Kukurydze, Dom Śląski oraz Dworek w Żelazowej Woli, wszystkie do wzięcia!

W piątek od samego rana planujemy także warsztaty architektoniczne dla najmłodszych i emocjonującą grę miejską dla młodzieży.

Szczegółowy program:
9.00-10.30 Warsztaty architektoniczne dla dzieci z klas 1-3 z wybranych szkół (grupa 1), miejsce: Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
11.00-12.30 Warsztaty architektoniczne dla dzieci z klas 1-3 z wybranych szkół (grupa 2), miejsce: Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
13.00-15.00 Gra miejska dla młodzieży, miejsce: start i koniec w Galerii Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
18.00-21.00 Pokaz filmu „Bloki” i dyskusja, miejsce: kino Muranów, ul. Andersa 5

Bądźcie z nami!

wydarzenie na Facebooku

źródło: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki