AKTUALNOŚCI

Najwyższy budynek UE powstanie w Warszawie

Zaprezentowana została makieta oraz projekt 310-metrowego wieżowca Varso, ma być to najwyższy budynek Unii Europejskiej.

Wieżowiec powstanie w sąsiedztwie Dworca Centralnego | grafika: HB Reavis

Budynek zlokalizowany zostanie w sąsiedztwie Dworca Centralnego. Właściciel działki przy rogu ulicy Chmielnej oraz Alei Jana Pawła II, którym jest od 2011 roku jest słowacki deweloper HB Reavis, zaprezentował projekt 310-metrowego wieżowca o nazwie Varso. Wysokość budynku do dachu wynieść ma około 230 metrów, a więc zbliżony będzie do wysokości najwyższego budynku w Polsce – Pałacu Kultury i Nauki – wraz z iglicą. Budynek wyprzedzi londyński The Shard i stanie się liderem na liście wysokości w krajach Unii Europejskiej. Wieża liczyć ma 53 piętra nadziemne. Najwyższe obiekty w Europie zlokalizowane są w Rosji, Wieża Federacji mierzy obecnie 374 m. Na najwyższym miejscu podium zdeklasować ma ją Lakhta Center w Sankt Petersburgu. Budynek o wysokości 462 m ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku.

Najwyższe budynki Europy

W głównym budynku powstać mają dwa płatne tarasy widokowe. W najwyższych piętrach zlokalizowana ma zostać również restauracja. Dodatkowo, w ramach kompleksu planowane są dwa niższe budynki o wysokościach 81 i 90 metrów. Za projekt odpowiedzialne są pracownie architektoniczne Foster&Partners oraz Hermanowicz Rewski Architekci. Cały kompleks oddany ma być w roku 2020.