Największa nowojorska farma na dachu – Brooklyn Grange

W centralnej części Nowego Jorku przeprowadzono niemały remont jednego z komercyjnych budynków, zlokalizowanych w dzielnicy Long Island. Po remoncie siedmiokondygnacyjny loft z pewnością wyróżnia się na ortofotomapach ze względu na kolor pokrycia dachu.

Biuro architektoniczne Bromley Caldari we współpracy z Acumen Capital Partners oraz Brooklyn Grange LLC odpowiedzialni byli za koncepcję przemiany blisko 27 000 m kw. powierzchni budynku. Dach obiektu, w którym prowadzono działalność związaną m.in. z kinematografią, modą, architekturą, mediami, a nawet drukarnią, przekształcony został w rolne gospodarstwo miejskie.

źródło greenroofs.com

źródło: greenroofs.com

I tak budynek wybudowany w 1917 roku stał się jednym z największych systemów rolnych stworzonych na dachu na świecie. Powierzchnia „farmy” wynosi blisko 4000 m kw, a na dach budynku przetransportowano blisko 454 tony ziemi. Na dachu uprawiane są różne sałaty, zioła, marchew, buraki, rzodkiewki, fasola, żyto, gryka, a nawet koniczyna. Jednak hitem pozostają pomidory, które uprawiane są w 40 odmianach. Modernizacja budynku obejmowała również wymianę wszelkich instalacji, zamontowanie dodatkowej windy, jak również wymianę wielu elementów na energooszczędne. Poniżej prezentujemy elewacje zewnętrzną budynku:

źródło: google maps

Transformacja budynku została nagrodzona przez Queens Chamber of Commerce oraz the US Green Building Council of New York.

źródło: http://www.designboom.com