Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna – WYNIKI

Poznaliśmy laureatów konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce 2019. Ogłoszenie wyników odbyło się 16 września podczas konferencji „Ochrona i kształtowanie przestrzeni publicznych”.

W skład jury weszli przedstawiciele Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Oddziałów terenowych Towarzystwa Urbanistów Polskich, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Izby Architektów, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Integracja. W tegorocznej edycji nagrody przyznało kategoriach „rewitalizowana przestrzeń publiczna” oraz „przestrzeń publiczna w zieleni”.

OFF Piotrkowska | fot. Zorro2212 | Wikimedia Commons | lic. CC BY-SA 4.0

Pierwszą nagrodę w kategorii „rewitalizowana przestrzeń publiczna” przyznano OFF Piotrkowska Center w Łodzi (inwestor: OPG Property Professionals, pomysłodawca projektu: Michał Styś, projekt: Andrzej Owczarek).

OFF Piotrkowska to przestrzeń publiczna powstała w dawnej fabryce Franciszka Ramischa w Łodzi. Organizowanych jest tutaj wiele wydarzeń kulturalnych, akcji społecznych, artystycznych. Jak podkreśla sąd konkursowy „działania podjęte w Off Piotrkowska powstrzymały degradację przestrzeni pofabrycznej w centrum miasta oraz przyczyniły się do skutecznej rewitalizacji społecznej miejsca poprzez połączenie oddolnych inicjatyw mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców”.

Zmiana zagospodarowania Placu Litewskiego oraz przebudowa istniejącego deptaka to projekt, który zdobył drugą nagrodę (projekt Biuro Architektoniczne IDEA s.c. Urszula i Jacek Cieplińscy). Jury przyznało wyróżnienie dla Muzeum Śląskiego w Katowicach (otoczenie łaźni głównej i stolarni na terenie dawnej kopalni Katowice) projektu P.A. NOVA S.A. w Gliwicach.

Park Kieszonkowy | fot. UM Kraków

W kategorii oraz „przestrzeń publiczna w zieleni” zwyciężył projekt Ogrody Krakowian (zespół Kształtowania Przestrzeni Miejskich w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie pod kierunkiem Katarzyny Opałki). Na terenie całego miasta, w zwartej miejskiej zabudowie lub na osiedlach mieszkalnych, powstało 14 parków kieszonkowych. Każda przestrzeń poprzez swoją wielofunkcyjność pozwala użytkownikom o różnych potrzebach i różnym wieku spędzić czas na wolnym powietrzu. Sąd konkursowy nagrodził „pomysłowość w założeniach parkowych, dbałość o detal małej architektury oraz konsekwencję w realizacji idei Zielonego Krakowa”. Projekt zdobył również nagrodę na tegorocznej European Urban Green Infrastructure Conference.

Drugą nagrodę przyznano jaworznickiemu Wodnemu Placowi Zabaw (STUDIO RS+ pod kierunkiem Roberta Skitki). Wyróżnienia otrzymała rewaloryzacja Parku Oruńskiego w Gdańsku (projekt: Krystyna Kostarczyk, AKO ARCHITEKCI) oraz ścieżka edukacyjna na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich w Skowarczu (projekt: Piotr Wojczal z zespołem Projektowanie i Obsługa Inwestycji).

W poprzednich edycjach nagrodzono m.in. Bulwary Wiślane i otoczenie dworca kolejowego w Sopocie.