Nairobi: Uchwalono pierwszy Master Plan od roku 1973

Kenijscy planiści we współpracy z partnerami z Japonii stworzyli nowy plan rozwoju przestrzennego Nairobi o nazwie NIUPLAN (Nairobi Integrated Urban Development Master Plan). Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że to pierwszy uchwalony plan w stolicy Kenii od ponad 40 lat.

Nairobi zajmuje powierzchnię 695 kilometrów kwadratowych. Jest położone zarówno na terenach równinnych jak i na wzgórzach. Rozwój miasta nastąpił razem z budową kolei oraz stworzeniem w mieście siedziby głównej spółki zajmującej się tym rodzajem transportu. Miasto urosło do rangi stolicy kolonii, a następnie państwa. W 1965, czyli 8 lat przed uchwaleniem poprzedniego planu, w mieście mieszkało jedynie 380 tysięcy osób. Dziś jest to liczba około dziesięciokrotnie wyższa, a w 2030 roku szacuje się wzrost mieszkańców Nairobi do 5,2 miliona osób.

Nairobi,_view_from_KICC

Miasto widzi w nowym planie szansę dla rozwoju swojej gospodarki przez najbliższe 15 lat. Dziś nękane jest wieloma problemami, między innymi: niekontrolowanym rozrostem przestrzennym który skutkuje przeznaczaniem coraz większych terenów na infrastrukturę drogową, natłokiem przemysłu rozwijającym się w sposób chaotyczny, niewystarczającą infrastrukturą, problemami transportowymi czy wysokim zapotrzebowaniem na budownictwo o niskiej wartości. Zdaniem twórców planu w mieście należy przekształcić ekstensywne dzielnice niskiej zabudowy jednorodzinnej w strefy zabudowy wielorodzinnej oraz biurowej. Ma to zatrzymać efekt „urban sprawlu”.

Plan obejmuje sześć tematów: wykorzystanie terenu i osadnictwo, ludność i gospodarka miejska, władze, środowisko, infrastruktura oraz transport. Twórcy proponują stałą kontrolę gospodarki miasta, nacisk na odpowiednie lokowanie obiektów infrastruktury społecznej, wzrost liczby terenów zielonych oraz tworzenie przestrzeni pieszych w obszarze centrum miasta. W kwestii transportu zalecają rozwiązania efektywne i wydajne, rezerwując miejsce na 9 nowych korytarzy transportu zbiorowego.

Master Plan oczekuje teraz zatwierdzenia przez lokalne władze. Jeśli tak się stanie będzie to pierwszy uchwalony w kenijskiej stolicy plan od roku 1973.