AKTUALNOŚCI

Muzeum Przyszłości w Dubaju

Jakie skojarzenia budzi muzeum? Tutaj spotykamy się z historią i przeszłością, podziwiając eksponaty i kontemplując dzieła wielkich mistrzów. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich postanowiono zmienić ten tendencyjny obraz. Muzeum Przyszłości to kolejna wysokobudżetowa inwestycja w Dubaju – po sztucznych wyspach, najwyższym budynku na świecie i największym centrum handlowym.

Wizja muzeum została przedstawiona przez emira Dubaju i wiceprezydenta kraju, Muhammada ibn Raszid Al Maktum, na początku marca. W muzeum będzie można zobaczyć nie tylko najnowsze technologie, trendy i design lecz również prototypy oraz wizje, które mają zrewolucjonizować świat w przyszłości. Wystawy zmieniać się będą co 6 miesięcy i utrzymywać co najmniej stan “za 10 lat od dzisiaj”.

źródło: gulfnews.com

źródło: gulfnews.com

źródło: gulfnews.com

źródło: gulfnews.com

Prezydent kraju zapowiedział wdrożenie strategii, która ma podnieść znaczenie ZEA na polu światowych innowacji. W programie tym dubajskie muzeum stanowić będzie ważną rolę miejsca spotkań i współpracy inżynierów, designerów i wynalazców oraz osób finansujących realizację projektów.

źródło: gulfnews.com

źródło: gulfnews.com

Poza funkcją wystawienniczą budynek zarówno przyciągać ma swoją architekturą. Futurystyczna, srebrna bryła jest dziełem Shauna Killa, którego pracownia zlokalizowana jest w Dubaju i zrealizowała wiele projektów na Bliskim Wschodzie. Kształtem przypomina kapsułę czasu, a prześwit symbolizuje “nieznaną przyszłość” i będzie miejscem projekcji hologramów. Na elewacji zostanie umieszczony tekst wiersza, przez litery do wnętrza wpadać będą promienie zwrotnikowego słońca. Obiekt będzie idealni widoczny z autostrady Sheikha Zayeda. Duża część konstrukcji ma składać się z elementów wydrukowanych w technologii 3D. Otwarcie muzeum planowane jest na rok 2017. Koszt inwestycji wynosi 136 mln dolarów.