AKTUALNOŚCI

MIB przygotowuje drugi pakiet dotyczący programu Mieszkanie Plus

W ramach programu Mieszkanie Plus podpisano już ponad 70 listów intencyjnych na wybudowanie 20 tysięcy mieszkań na 220 hektarach gruntów. Pierwsze z nich mają być oddane jeszcze w tym roku.

Logo programu Mieszkanie+ | mib.gov.pl

W czwartek na pytania posłów w sprawie stopnia wdrażania pilotażu I filaru programu “Mieszkanie+” odpowiadał wiceminister Kazimierz Smoliński. Minister podkreślił, że w związku z tym, że jest to program rynkowy, a gmina musi ustalić warunki realizacji inwestycji w porozumieniu z BGK Nieruchomości, próg możliwości sfinansowania projektu sięga około 50 mieszkań. Z tego powodu w niektórych małych gminach może być problem ze zrealizowaniem celów w ramach pilotażu. Smoliński dodał, że ministerstwo wprowadza także “inne instrumenty w postaci dofinansowania dla gmin”. Mieszkania powstają nie tylko na terenach należących do skarbu państwa czy samorządów – jak podkreślił minister, do programy zgłaszają się również inwestorzy prywatni.

Zgodnie z wypowiedzią premier Beaty Szydło, kolejny pakiet ma niebawem zostać przyjęty przez rząd i skierowany do realizacji.

Dodatkowo, 23 marca ruszył konkurs architektoniczny dla programu „Mieszkanie Plus”. Chętni wzięciem udziału w konkursie mogą zgłaszać się do konkursu poprzez rejestrację na stronie internetowej BGKN oraz dostarczenie w formie pisemnej wymaganych dokumentów w terminie do 20 kwietnia.

Mieszkanie Plus jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, który rząd przyjął we wrześniu ubiegłego roku. Program zakłada zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.