Miasta chętnie wykorzystują wodę deszczową w przestrzeni
Miasta na całym świecie coraz chętniej wykorzystują wodę deszczową w przestrzeni publicznej. Lata doświadczeń pokazały, że nie zawsze walka z wodą jest najlepszym rozwiązaniem, a temat warto podjąć w kontekście możliwych zmian klimatycznych.
Jednym z najgłośniejszych projektów jest przykład dzielnicy Gentilly w Nowy Orleanie. Historycznie był to bagienny obszar, który przez lata pozostawał niezabudowany przez istniejące ryzyko powodziowe. Dopiero w powojennym boomie budowlanym zdecydowano o osuszeniu terenu, ulokowania tam zabudowy jednorodzinnej oraz budowie zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Do rozwiązania pozostawał jednak problem odprowadzana wód deszczowych. Wypompowywanie wody skutkowało pogarszaniem się warunków gruntowych i wodnych terenu. Zmiana nastąpiła kilka lat temu wraz z nadejściem huraganu Katrina gdy obszar Gentilly znacznie ucierpiał. Władze miasta zdecydowały się zrezygnować z polityki walki z wodą deszczową na rzecz jej akumulowania. Flagowym projektem jest Mirabeau Water Garden o powierzchni około 100 tysięcy metrów kwadratowych, który ma przyjąć 35 tysięcy metrów sześciennych wody. Jednocześnie realizowanych jest wiele mini-parków, które zbierają wodę z sąsiednich działek. Projekt finansowany jest z funduszy rządowych amerykańskiego departamentu mieszkalnictwa i rozwoju miast.
Podobny kierunek działań przyjęła Kopenhaga czego przykładem jest Tåsinge Plads gdzie podjęto szereg działań mających na celu zarządzanie wodami odpadowymi i zachowanie ich w systemie. Instalacje w kształcie odwróconych parasoli zbierają wodę do późniejszego nawadniania roślinności. W projekcie ważne jest także ukształtowanie terenu – zagłębienia porośnięte kwiatami i drzewami są w stanie przyjąć dużą ilość wód opadowych, a cały obszar ukształtowano, tak aby jej nadmiar trafiał to podziemnych zbiorników. Projekt, będący częścią „pierwszego odpornego na zmiany klimatu osiedla” Saint Kjelds, wpisuje się w walkę z efektami zmian klimatycznych.
Liderem w zarządzaniu wodą jest Holandia. Wśród wielu przykładów gospodarowania wodami warto wspomnieć o ukończonym w 2013 roku placu Benthemplain. W ramach aranżacji przestrzeni powstały trzy zbiorniki wodne, które gdy będą suche pełnić mają funkcje rekreacyjne. W czasie opadów deszczu zbiorniki mają uzupełniać się kolejno tak, aby największy z nich pełniący funkcje boiska wypełniał się ostatni. Ich łączna objętość wynosi 1700 metrów sześciennych.